×

Rab város fontosabb templomjai

Rab városban számos templom található. Közülük legalább négy szervesen meghatározza Rab kinézetét. Gyakorlatilag úgy néz ki a város távolról mint egy négy árbocos vitorlás, mely töretlenül előre tart a tengerben. Ismerjük meg a fontosabb templomokat.

 

Szent Kristóf templom és torony

Számos épület védte a várost az idők folyamán, közülük egy a Szent Kristóf torony, melyet „tarjun” néven emlegetnek (a velencei „torrione” kifejezés után). Aszimmetrikus alapra épült az 1520-as években. A toronyból jó rálátás nyílik a városra, a tengerre és a szigetre. Ettől a toronytól indul a városfal, érintve a Szent Iván kolostort egészen a Bátrak tornyáig északi irányban. A templomot a közelmúltban újították fel.

Szent János templom és kolostor

A Szent János evangélikus templom proto-román stílusban épült. Az oltár körüli apszist részben sikerült rekonstruálni, mely 7 oszlopot, ívek és boltívek rendszerét jelenti. Az oszlopfők tetejét aprólékosan kidolgozott pálmalevelek díszítik. Az eredeti templomot az V. században építették. Belsejét mozaikokkal díszítették. Korábbi falait teljesen lebontották, új falai mellé oszlopokat emeltek. Harangtornya román stílusban épült a XII. században a templom déli részén. Az évek során számos alkalommal átépítették. 1273-ban a ferences rend helyébe a bencés rend lépett. Ma is bencés-rendi templomként működik. A harangtoronyba fel lehet menni ahonnan szép fotókat készíthetünk Rab óvárosáról.

Népszerű hely a Szent Ivan harangtornya

Szent András kolostor

A Szent András kolostor talán a legrégebbi bencés rendi kolostor ezen a környéken. A legenda szerint a Rab szigeti nemes családból származó nők részére építették. Bár a XV. és XVIII. században restaurálták, megőrizte bencés rendi karakteres jellemét. Háromhajós, proto-román stílusjegyekkel. Fontos említést tenni faragott oltáráról, és Szent András valamint Szent Benedek szintén fából készült figuráiról is. Harangtornyát 1181-ben építették román stílusban.

Rögtön a tengerparton van a Szent András kolostor

Nagyboldogasszony katedrális

Külső pereme különleges sokszög formájú, belső terében 3 hajó található, melyeket oszlopsorok különítenek el egymástól. A IX. században felújították, mely során új elemekkel díszítették, mint például a főoltár feletti mennyezetet is. Oldalait tipikus horvát fonások díszítik, melyek állatokat illetve virágokat formáznak meg.

A rabi katedrális

A XI. században proto-román stílusban újították fel, oszlopfői tetejét faragott levelek díszítik. III. Sándor pápa szentelte fel a templom homlokzatát, melyet a XII. század közepén építettek. A homlokzat stílusán a már kiforrott román stílust figyelhetjük meg, toszkán hatásokkal. 1490-ben az eredeti, román bejáratot átépítették, mely ma is látható. A székesegyházban a „Szűz Mária karjában a halott Jézussal” szobrot Petar Trogiranin készítette. Az északi oldalon épült kápolnát a Zudenigo és Scaffa család adományából építették. A XVI. század második felében a déli apszist átépítették egy négyszög alakú kápolnává, ahol egy oltár is helyet kapott egy hatalmas faragott kereszttel, mely a késő reneszánsz egyik igazi mesterműve.

Számos festmény és szobor maradt fenn az utókor számára, például Szent Kristóf domborműve. A katedrális harangtornya talán a legszebb az egész parton. Gazdagon díszített, román stílusú. A XIV. században épült, külön áll a főépülettől. Ez a város legmagasabb tornya.  

Kövess közösségi oldalainkon is!