×

Opatija látnivalói: Angiolina park, Szt Jakov apátság, Kvarner Hotel

Az egykori császári város, látnivalók sokaságával vár mindenkit. Elsősorban a XIX. század végéből, a XIX. század elejéről találunk sok-sok palotát a tengerparton, de modern kori érdekességeket is találunk a sétányon. Íme ők a legfontosabb látványosságok.

 

Angiolina park
Opatija kellős közepén helyezkedik el az Angiolina park. A Park és az Angiolina Villa 1845 és 1860 között épült. Az egykori tulajdonos - Iginio Scarpa - nagyon szerette a természetet és világ körüli útjairól mediterrán, trópusi növényeket hozott a parkjába. Az Angiolina park látnivalói a mai napig a Távol-Keleti, Dél-Amerikai és Ausztrál növénykülönlegességek. 3,6 hektáron mintegy 170 különböző növényfajt láthatunk itt.

Az Angonilia Villa
Ez az Angonilia Villa, ez volt az első lakóépület Opatiján

A legnagyobb park az Angonilia
Különös látnivaló a sok trópusi növény

Szent Jakov apátság
Az Angiolina parkban találjuk a Szent Jakov apátságot. A feljegyzések szerint 1420-ban épült. A XV. században a bencés apátság volt a település legjelentősebb épülete. Mivel az apátság opatija horvátul, így ennek az épületnek köszönheti a város a nevét. Az eredeti apátságból mára szinte semmi nem maradt meg. A XVI. században átépítették, majd a XVIII. és a XIX. században kibővítették. Opatija első iskolája is itt működött.

Szent Jakov apátság a parkban
A Szent Jakov apátság Opatija névadó épülete

Lány a sirállyal
A Lungo Mare sétánynál található ez a szobor, mely mára Opatija egyik szimbóluma lett. A lány a tenger felé néz, kezében egy sirállyal mely épp elszállni készül. A szobor a tenger adta szabadságot próbálja meg szimbolizálni. A jelenlegi szobort 1956-ban állították. Helyén eredetileg egy Madonna del Mare vagyis a Tenger Istennője szobor állt.

Kvarner Hotel
Ha már leértünk a sétányra, folytassuk Opatija egy exkluzív látnivalójával a sort. Ő a híres Kvarner Hotel. Ő Opatija legrégebbi, vagyis a legelső szállodája. Eredetileg tüdőszanatóriumnak épült. Itt kezelték az Osztrák-Magyar Monarchia tüdőproblémáival küzdő nemeseit. Egyszer Ferenc József császár ellátogatott ide, megtetszett neki a kellemes mediterrán vidék, bezáratta a szanatóriumot és téli pihenőhelyévé tette az épületet. Az egész császári udvar átköltözött a napfényes Opatijába a hűvös Schönbrunnból, a téli hónapokra.

Opatija, Kvarner Hotel egykoron
A Kvarner Hotel a legrégebbi szálloda

1913-ban egy tűzvészben megsemmisült a Hotel nagy része. A fejújítás során alakították ki a ma is látható dísztermet. A Kvarner Hotel ma egy 4 csillagos szállodaként üzemel.

Hotel Imperial
Ahogy egyre több turista érkezett Opatiába a Déli-Vasútvonalon, nyilvánvalóvá vált hogy a Kvarner képtelen lesz ennyi vendéget befogadni. Ekkor épült fel az Imperial. 1885-ben nyitotta ki kapujait. Minden akkori luxussal fel volt szerelve: központi fűtés, úszómedence. A később épült szárnyakat föld alatti folyosókkal kötötték össze a főépülettel. Ferenc József természetesen a vendégek között volt úgy mint Tito.

Szent Jakab park
Opatija központjában található. Több hotel határolja például az Imperial, a Milenij és a Kvarner. Elölről a tenger, míg hátulról a Főút zárja le. A felső részen egy 1889-ben épült neo-barokk szökőkutat találunk. Majd minden opatijai kiránduláson megállnak itt a turisták, lepihennek és felfrissülnek egy kicsit a nagy nyári hőségben.

Igazi mediterrán látnivaló a Szent Jakab park és a szökőkút
A Szent Jakab park kedvelt pihenőhely

Hírességek útja
A városi strand előtt egy új kialakítású sétányt találunk, ahol a horvát hírességeket mutatják be. Számos híres horvát tudós, sportoló és művész nevét láthatjuk kőbe vésve. Számunkra sokat nem mondanak ezek a nevek, egyet leszámítva Nikola Tesláét.

Opatija szobrai
Opatija látnivalói közül talán a legkülönösebbek a sétányon található szobrok. Opatijának nagyon sok lakója volt az évszázadok során. Sokuk nyomot is hagyott a város életén. A város ezért szeretne tisztelegni előttük, így több híres személyiség szobrot is kapott e császári városban. A városi strandot elhagyván és kövérded emberről láthatunk egy szobrot. Ő Miroslav Krleža a legnagyobb XX. századi horvát író. (Itt szeretnénk megjegyezni, hogy a budapesti Ludovika téren egy ugyanilyen Miroslav Krleža szobor található).

A leghíresebb XX. századi író

Ha továbbhaladunk a sétányon akkor egy kis kikötőhöz érkezünk és egy kis emberhez. Ez a picike kikötő volt Opatija eredeti kikötője. Neve: Portic. A szobor pedig egy átlagos, magányos halászt formáz meg, ez opatijai átlagembert.

Kövess közösségi oldalainkon is!