×

Omis

Omis hatalmas sziklafalak előtt, a Split-öböl keleti partján helyezkedik el. A hely különlegessége, a város előtt elhúzódó homokos strandok. Omis homokos strandjai miatt, elsősorban kisgyerekes családoknak jó választás. Ismerjük meg Omis történetét, az ajánlott szállásokat, kirándulási lehetőségeket és nyaraljunk Mi is Omisban!

 

 

Omis megközelítése

Javasolt útvonal: Omis autóval könnyen elérhető. Magyarország felől az M7-es autópályán a letenyei határátkelő után, ráhajtunk a horvát A4-es autópályára. Zágrábnál véget ér az A4-es autópálya. Zágrábtól az A1-es autópályán haladunk tovább, míg el nem érjük Splitet (csak egyenesen kell haladni). Az autópályáról folyamatosan Splitbe tartunk. Splitben a nagy Mall-nál egyenesen haladunk Omis / Makarska irányában (nem a belváros felé). Ezen a 8-as jelű főúton addig haladunk, míg el nem érjük Omist. (Budapest Omis távolsága 770 km). Omis busszal: Flixbusnak van közvetlen járata Omisba (9500 Ft-tól vannak jegyek). Omis vonattal: nyáron a Máv Adria Expressz járatával Splitig tudunk elmenni, onnan helyi busszal érjük el Omist.

Omis autóval könnyen elérhető
Ugyan kicsit hosszú az út, de Omis autóval könnyen elérhető

 

Web, GPS adatok

Programok, címek, vásárlás Omison

  • Városi parkoló (GPS)
  • Parkoló a ducei homokos strand mögött (GPS)
  • Innen tudunk felmenni az alsó erődbe (GPS)
  • A felső erőd parkolója. Innen mászni kell (GPS)
  • Rafting, canyoning túra jelentkezés (link)
  • Via Ferrata a felső erődbe jelentkezés (link)
  • Szállás árak összehasonlítása (link)
  • Tankolás: INA benzinkút (GPS)
  • Vásárlás: Studenac élelmiszerüzlet (GPS)
  • Kutyás strand (GPS)
  • Utazás: autópálya díja: 24 euró

 

Omis – a családi nyaralások kiindulópontja!

Omis a Split-öböl déli végén, hatalmas sziklafalak lábainál helyezkedik el. Tulajdonképpen olyan, mintha Split egyik üdülőövezete lenne. Omis után található még 1-2 aprócska falucska, egy nagy zöld terület következik, majd a következő nagyváros – Makarska – jó 35 kilométer távolságra esik innen. Igazából Omis az utolsó nagyobb város a Split-öbölben.

Omis Horvátország egy kedves falucskája.
Meredek sziklafalak fogják közre Omist

Omis homokos strandjairól ismert. Igen különös módon, egyszerre két homokos tengerpart található a városka előtt. Az első pontosan a város előtt elnyúló földnyelv bal oldalán, a másik pedig Split irányában, a Duce városrészen található. Az omisi homokos strandok a sziklafalak között előretörő, Cetina folyó hordalékából alakultak ki.

 Két homokos strand található Omisban Horvátországban
Ez a városi homokos strand Omisban

Ez a homokos strand, nem 100%-osan homokos. Van ahol kisebb-nagyobb kavicsok fellelhetők a homokban, illetve ahol a tenger és a part összeér, 20-30 centis sávban kiveri a tenger a törmeléket a partra. Összességében azt lehet mondani ez a partszakasz,

úszócipő nélkül, mezítláb, kisgyerekkel is biztonságosan használható!

Családi apartmant bérelhetünk Omisban a homokos strand mellett
Családi apartmant bérelhetünk a homokos strand mellett

Képzeld el, rögtön itt a nagy, városi homokos strand mögött, nagyon igényes apartmant foglalhatunk. A Sandy Beach Apartment rögtön a homokos strand mögötti utcában található. 2 hálószobás, maximum 6 fős, új berendezéssel rendelkező apartmant bérelhetünk. A hálószoba és a konyha ablakából, pontosan a homokos strandra látunk rá.

Családi apartmant bérelhetünk Omisban a homokos strand mellett

Teljesen felszerelt az apartman: van mikró, sütő, hűtőgép nagy fagyasztóval, vízforraló, mosógép, mosogatógép és minden szobában külön klíma. A ház mellett van egy pékség, több gyorsétterem, és a legközelebbi market is csak 50 méterre esik. A homokos strand gyakorlatilag a házunk előtt van, Omis óvárosába pedig 5 perc alatt besétálhatunk. Ez a legjobb opció, ha a homokos strand mellett, a családoddal nyaralnál. Árak: 2024-ben 37e Ft elő/utószezonban, 78e Ft főszezonban 6 főre. További infó, foglalás itt!

Annyira finom homokos strand található Omisban, hogy akár homokvárat is építhetünk.
Akár homokvárat is építhetünk

Ami Omisban nagyon-nagyon jó – ellentétben Loparral vagy Medulinnal – itt annyi programlehetőség van a helyszínen, több napot úgy el tudunk tölteni, hogy közben kocsiba sem kell ülnünk. Én ezt nagyon fontosnak tartom. Elég hosszú az idevezető út ahhoz, hogy legyen legalább 2-3 napunk, míg mellőzzük az autónkat.

Ha tengeri felőli szobát foglalunk Omisban Horvátországban, a homokos strandra lesz kilátásunk
Ha tenger felőli szobát foglalunk, a homokos strandra lesz kilátásunk

Rögtön itt a homokos strand partján fekszik a 4 csillagos, Hotel Plaža. Ez egy új építésű, modern hotel. Ha tenger felőli szobát foglalunk, az a homokos strandra néz.

Omisban Horvátországban tetőtéri medencével vár a Hotel Plaža
Tetőtéri medencével és jakuzzival vár a Hotel Plaža

Képzeld el, a Plaža esetében a wellness a tetőtéren helyezkedik el. Itt található a medence, van egy kis jakuzzi és egy napozó terasz. A Hotel Plaža tetőteraszán elvonulhatunk egy kicsit, ha nagy lenne a tömeg a parton. Mind e mellett beltéri jakuzzi, szauna, edzőterem, masszázs és pedikűr áll még a rendelkezésre.

Ha tengeri felőli szobát foglalunk Omisban Horvátországban, a homokos strandra lesz kilátásunk

A Hotel Plaža akkor jó választás, ha igazán élni szeretnél. Itt nem lesz semmilyen gondod. Csak megérkezel a Plažaba, és a szálloda minden problémát megold. Neked csak nyaralnod kell. A homokos strand, illetve Omis óvárosa is csak egy karnyújtásra esnek innen. Árak: 2024-ben 19e Ft-tól reggelivel, 23e Ft-tól félpanzióval elő/utószezonban; 36e Ft-tól reggelivel, 41e Ft-tól félpanzióval főszezonban ártól tudunk szobát foglalni. További infó, foglalás itt!

 

Fedezzük fel az óvárost!

Omis a sziklafalak előtt kezdett el kialakulni. Legkülönösebb lakói, a Cetina folyón lehajózó kalózok voltak.

Majdnem 250 évig volt a kalóz kézen Omis.

A lakosok többször összefogtak, hogy elűzzék Omisból a kalózokat, de egyszer sem sikerült. A kalózok annyira erősek voltak, hogy nemcsak Omist, de a Brac csatornát, sőt a Solta és még a Hvar szigetig is eltartott a hatalmuk. Csak a Velencei Köztársaság bírt el velük 1444-ben. Omis címere egyébként nagyon jól mutatja, mennyire nagy hatással voltak a kalózok a város életére. A címerben egy kereszt látható, mely az új időszakot a kereszténységet jelképezni, a buzogány pedig a múltat, vagyis a kalóz időket.

Minden Omis nyaralás kötelező állomása a hegyoldalban álló Mirabela erőd.
A Mirabela várba mindenképpen másszunk fel!

Omis egy igazi tengerparti, hegyi erődítmény volt. Várfal vette körbe az óvárost. A várfal egészen a Mirabela várig felkúszott. Amikor Omisba tartunk és elérjük a Cetina folyó kanyonját, ez a Mirabela vár annyira kiugrik a sziklák elé, hogy folyamatosan a szemünk sarkából a várat követjük majd. Engedjünk is a csábításnak, a ha itt nyaralunk Omisban, mindenképpen másszunk fel a várba. Az óvárosban a legutolsó utcában – Jurja Šubića – az egyik sikátorból lehet felmenni. Egy kis térről egy torony nyílik, a torony aljában pedig egy boltíves átjáró van (ITT). Ha ezen áthaladunk a kőúton menjünk tovább, míg fel nem érünk az erődbe.

Ilyen szép kilátásunk lesz a Mirabela várból Omisban Horvátországban
Ilyen szép kilátásunk lesz a Mirabela várból

Elég fárasztó egyébként felmászni a várba, ezért érdemes délelőttre időzíteni a vármászást. Nemcsak az jelent problémát, hogy egy köves úton fel kell mászni a várba. Ha megérkezünk a bejárathoz, fel kell másznunk a középső várba, onnan pedig a felső várba. A felső vár is három szintes. A felső vár tetejére létrán érkezünk meg. Érdemes egyébként felmászni, mert

a felső vár tetejéről, nagyon szép kilátásunk lesz Omis óvárosára.

Én eléggé tériszonyos vagyok, teljesen biztonságosan fel lehet ide jönni. Gyerekkel is. A kis vár megmászása, tipikusan gyerekes program. Kisgyerekkel azonban érdemes inkább az alsó vagy a középső szinteken megállni.

Még a Foritca erődbe is felmászhatunk Omisban Horvátországban
Még a Foritca erődbe is felmászhatunk

Ha szeretjük a mászós programokat, akkor a hegytetőn található Fortica erődbe is felmászhatunk. Omis óvárosának oldalából a Put Borka utcán kell felhajtani. Ez a kikötőnél, ahol az éles, derékszögű törés van, onnan indul. Egy szerpentines úton elég magasra fel tudunk vezetni. Itt van egy kis parkoló, innen gyalogosan tudunk felmászni a felső erődbe. Az erődöt egy köves turistaúton közelíthetjük meg. Jó háromnegyed óra, míg a parkolóból felmászunk. Ezt az utat jó kondiban levő Olvasóimnak javaslom. Sportcipő, túraszandál, sok víz, fejvédő, csoki legyen nálunk. Nyáron gyerekkel, ne próbálkozzunk inkább.

Omis strandjára szép kilátás nyílik az erődből
Gyönyörű képeket csinálhatunk mind az erődből, mind a parkolóból

A Fortica erőd 311 méter magasan fekszik. Innen még jobban be lehet látni a Brac csatornát. Szintén a kalózok építették arra az esetre, ha a város elesne és menekülni kellene. Innen fentről a Fortica erődből, illetve a parkolóból is nagyon szép képeket készíthetünk az omisi homokos földnyelvről. Ha csak fényképezkedni szeretnénk, elég a parkolóig feljönni, ha ténylegesen meg is másznánk az erődöt, arra készüljük fel egy kicsit.

 

A kalóz legenda a mai napig él

Tekintettel arra, hogy vagy 250 évig kalózok lakták Omist, a városban sok helyen kalóz szimbólumokkal találkozhatunk. Van ahol kalóz szobor áll kint az étterem előtt, s van olyan vendéglátó egység melynek a berendezése kalózos.

Rendszeresen kalózos programokat szerveznek Omisban Horvátországban
Kalózos programon is rész vehetünk (slike: Omis TZ / Dugandzic)

A kikötőben van egy fából készült kalóz hajó, mellyel a környező szigetvilágban tehetünk kirándulást. A nyár folyamán többször éjszakai kalóz napokat szerveznek. Ha Omisba megérkezünk érdemes a helyszínen körbe nézni, éppen akkor lesznek-e kalóz napok.

 

Villa Dvor – az öko várszálló

Térjünk vissza az erődökhöz és látogassunk el a Villa Dvorba. Ez ugyanúgy mint a Mirabela vár, akárhova is nézünk Omisban, mindig megakad a szemünk rajta. Igazából semmilyen különös története nincs ennek az épületnek. Egy tehetős kereskedő 1937-ben építette, majd egy családi butik, eco hotel lett belőle.

Egy 30 méter magas szikla tetején fekszik a Villa Dvor Omisban Horvátországban

Egy 30 méter magas szikla tetejére épült az erődítmény.

Képzeld el, a bejárat a sziklába van befaragva s egy üveglift visz fel a hotelbe. 4 csillagos besorolású egyébként a Villa Dvor. Van egy saját kis zöldséges kertje a hotel mögött, ahol a felszolgált zöldségeket megtermelik. A Cetina folyóból nyerik ki a hűtéshez / fűtéshez szükséges vizet, majd azt napenergiával fűtik fel. Stílszerűen, elektromos autó töltő is van a parkolóban. A hotel 2010-óta hivatalos eco friendly tanúsítvánnyal rendelkezik.

Tengeri panorámás, saját jakuzzis szobát is bérelhetünk Omisban a Villa Dvorban Horvátországban
Tengeri panorámás, saját jakuzzis szobát is bérelhetünk

Hegyre illetve tengerre néző szobákat bérelhetünk. Van olyan emelt kategóriájú szoba is, melyhez tengerre néző terasz és jakuzzi is jár. A hotelhez a Knez étterem tartozik. A konyha alkalmazkodik a hotel szelleméhez, hiszen bio alapanyagokból főznek. A konyhamester maga a hotel tulajdonosa Peter Curlin. A családnak egyébként – hogy miért nem ide születtem – szóval saját szőlőültetvénye is van, így megkósolhatjuk a Curin házi borokat.

Csodálatos tengeri panoráma nyílik az étterem külső teraszáról Omisban a Villa Dvorban Horvátországban
Csodálatos tengeri panoráma nyílik az étterem külső teraszáról

A Knez étterembe akkor is betérhetünk, ha nem éppen a hotelben van a szállásunk. Az étteremhez egy tengeri panorámás terasz tartozik, valami brutálisan szép kilátással.

Tetőtéri jakuzzi van kilátással a hegyekre és a tengerre Omisban a Villa Dvorban Horvátországban
Tetőtéri jakuzzi van kilátással a hegyekre és a tengerre

Ami még zseniális a Dvorban, ha éppen nincs pénzed a jakuzzis szobát kibérelni a tetőtéren is van egy közösségi jakuzzi. Innen is pazar kilátás nyílik mind a hegyekre, mind a tengerre. A hotel bringás / túrázós hotel. Van mindenféle kerékpár bérlési / szerelési / mosási lehetőség és segítenek a túrák megszervezésében is. Nemcsak bringás, kirándulós programokat: kajak, zipline, hegymászós, quad programjaink is megszervezik. Ami kicsit nehézség, ide a kutyosd sajnos nem hozhatod magaddal. Kicsit szomorú vagyok e miatt, de egyszer befizetek ide egy All inculisve ellátásra. Árak: 2024-ben 18e Ft-tól elő/utószezonban; 28e Ft-tól főszezonban tudunk szobát foglalni. Legjobb árakat, ezen az ár-összehasonlító oldalon találod!

 

A ducei homokos strand

Omis másik homokos strandja az óvárostól délre – Split irányában – a Duce városrész előtt található. Több partszakaszból áll a ducei strand, melyet kisebb nagyobb kőgátak, mólok osztanak fel. A legnagyobb összefüggő part, a Galeb kemping előtti szakasz.

Omis homokos strandjai közül, a ducei szakasz Split irányában, hatalmas sziklafalak alatt húzódik el
Hatalmas sziklafalak árnyékéban húzódik el a ducei homokos strand (slike Klemen S)

Nagyon hosszú ez a partszakasz és lassan mélyül. Nem teljesen homokos, apró kavicsok vannak a homokban. Pontosan az a határ, ami még mezítláb is használható. Nagyon jól felszerelt a ducei strand is. Napernyőt, napágyat, vízibiciklit, kajatok, jetskit tudunk bérelni, van vízi ugrálóvár és több étterem / büfé található a parton. Lényegében minden kényelmünk meglesz itt. Ami még különlegesség, a hátunk mögött illetve tőlünk balra, Omis hatalmas sziklafalait látjuk majd.

4 csillagos minősítésű, kifejezetten gyerekes kemping a Galeb Horvátországban Omisban
Nagyon jól felszerelt a Galeb kemping

A ducei strand legjobb szálláslehetősége a Galeb kemping mobilházai. A Geleb kemping egy hatalmas területet foglal el a ducei strand mögött. Vannak sima kicsi és nagy lakókocsis parcellák, illetve mobilházakat is bérelhetünk. A kemping egyébként 4 csillagos felszereltségű. Több étterem, vásárlási lehetőség, gyerekes játszótér, medence van a kemping területén. Innen Omis óvárosa 6-8 perces sétával könnyen elérhető.  

Omisban jakuzzis mobilházat bérelhetünk a homokos strand partján

Többféle mobilház közül választhatunk. Vannak sima 4+2-es alap házak, 6+2-es prémium, illetve szintén 6+2-es jakuzzis, prémium mobilházak is. A legdurvábban felszerelt mobilházak a rögtön homokos parton elhelyezkedő, 6+2-es jakuzzis, prémium mobilházak. Gyakorlatilag kiülsz a jakuzziba és belátod onnan az egész tengert. Annyira közel van a tenger: húzol egy nagyot a sörből és máris lehet a tengerben hullámozni. Ez egy olyan hely, ha egyszer megérkezel ide, nem akarsz majd hazamenni. Árak: 2024-ben 43e Ft-tól bérelhetünk 3 hálószobás mobil házat, 58e Ft-tól a jakuzzisat elő/utószezonban; 99e Ft-tól 3 hálószobás mobil házat, 148e Ft-tól a jakuzzisat főszezonban naponta 6-7 főre. További infó, foglalás itt!

 

Omis kutyával

Omis kutyával is látogatható. Nagyon fontos: a homokos strandokra nem lehet kutyát bevinni. Omis óvárosa – néhány éttermet, múzeumot leszámítva – kutyával is felfedezhető.

Omis kutyával is látogatható. A várostól délre találjuk a helyi kutyás strandot.
Omistól délre találjuk a helyi kutyás strandot (slike Andressa)

Omis kutyás strandját a várostól délre Makarska irányában, a Brzet részen találod. Igazából egy sima, apró kavicsos tengerpart található itt, semmi más. Kicsit kiesik a lakott területről ez a strand, így érdemes végiggondolni, kocsival vagy hosszú sétával jövünk ide. Omis és környéke ideális úticél kutyával, mert jókat kirándulhatunk a környéken. Megnézhetjük például Splitet vagy Makarskát. Mindkét helyen van kutyás strand is.

 

Történelem

Omis városát illír törzsek alapították. Már Kr.e. 1000-ben említik az írásos emlékek. Kr.e. 400-ben görög telepesek érkeztek a partokra és kolóniát alapítottak. Az első században egy újabb náció jelent meg Omis partjainál, az olaszok és római helyőrséget emeltek a partra. A római időkben Oneum névre hallgatott Omis. A római korból számos dombormű, sírfelirat, lámpa, érme került elő, melyek ma a Városi Múzeumban láthatók.

Az Omisi szurdokA XII. században kalózok hajóztak le a Certinán és elfoglalták Omist. Ugyan a helybéliek többször is összefogtak, hogy elkergessék Omis-ból a kalózokat, de ez sosem járt sikerrel, sőt inkább megtorlás várt a felkelőkre. Az omisi kalózok nehogy meggyengültek volna a helyi parasztok felkeléseitől, hanem pont ellenkezőleg, annyira megerősödtek, hogy innen tartották ellenőrzésük alatt a Braci tengeri csatornát. A kalózok ellenőrzése kiterjedt még a Hvar- és a Solta szigetekre is.

1444-ben megjelent a Velencei Köztársaság Omis partjainál és elfoglalták Omist. A velencei uralom mintegy háromszáz éven keresztül, egészen 1797-ig tartott. A velencei uralom alatt katonai létesítményeket építettek, megerősítették a város védelmét és fontos tengeri kikötővé tették Omist. Ebben az időben élte Omis a fénykorát. Még ma is számos velencei stílusú ablakpárkány és díszítő elem fedezhető fel a palotákon. A XIX. században a lakosság gyors szaporodása miatt lebontották a városfalakat és kiterjeszkedett a város a környező partszakaszokra. Az eredeti városfal maradványai felfedezhetők még néhány helyen az óvárosban.

A Velencei Köztársaság bukása után - a szokásos "sorminta" következett - vagyis osztrák, francia, osztrák, olasz, német uralom jött Omis városának életében. A II. világháború után Horvátország többi városával együtt Omis is Jugoszlávia része lett. 1991-ben került végleg Horvátországhoz.

 

Időjárás

Omis mediterrán éghajlattal rendelkezik. Csapadékos telek és forró nyarak jellemzik. Omis időjárására földrajzi elhelyezkedése van a legnagyobb hatással, ugyanis a város mögött húzódó hatalmas sziklafalak felfogják a hideg szeleket / megtörik a tenger felől érkező széláramlatokat. A leghidegebb hónap a január, ilyenkor 4,5 fok az átlaghőmérséklet, melyhez 11 fokos nappali csúcshőmérsékletek tartoznak. A legmelegebb hónap az augusztus. Nyáron 23,3 fok az átlaghőmérséklet, melyhez 30-31 fokos nappali csúcshőmérsékletek társulnak.

Omis időjárására a mérsékelten mediterrán éghajlat a jellemző
Omis éves átlag- és tengerhőmérséklete

Nyaralás szempontjából a július és az augusztus a legjobb választás. Augusztus a legmelegebb hónap, a július legszárazabb és legnaposabb. A tenger augusztusban a legmelegebb. Omis előtt lankás strandok találhatók, így itt hamarabb és jobban felmelegszik a tenger vize. Omis május végétől, október végéig ideális úticél. A november a legnedvesebb, ha nem szeretjük a sok esőt, ezt a hónapot érdemes elkerülni. Mivel Omis környékén hatalmas hegyek vannak, így Omis nyaralás mellett tavaszi / őszi kirándulásokhoz is tökéletes választás.

 

Homokos strandon & korrekt áron!

A hatalmas ducei strand mögött, új bútorzatú, hatalmas családi apartmant bérelhetünk. Rögtön a főút mellett található az Apartment Duce apartman.

Kifejezetten olcsó, családi szálláshely a ducei strand mögött az Apartmant Duce Omisban Horvátországban
Pénztárcabarát apartmant bérelhetünk a ducei strand mögött

80 nm2-es, három hálószobás lakást bérelhetünk. 4-től 7 főig találunk kényelmes szálláslehetőséget. Az apartmanhoz egy nagy terasz is tartozik, mely pontosan a homokos strandra néz.

Foglaljunk szállást Omisban a ducei strand mögött az Apartmant Duceban Horvátországban

A ducei homokos strand 30 méterre esik innen, vagyis pontosan a ház előtt van. Az apartman szomszédságában van egy nagy szupermarket, Omis óvárosát pedig 10 perces sétával érjük el. Az Apartment Duce tökéletes választás, ha Omisban a homokos strand közelében, korrekt árú, családi apartmant keresünk. Árak: 2024-ben 34e Ft 4 főre, 43e Ft 6 főre elő/utószezonban; 48e Ft 4 főre, 54e Ft 6 főre főszezonban. További infó, foglalás itt!

 

Programok a helyszínen

Ha Omisban nyaralunk, számos hajókázós programlehetőség van a helyszínen, de a mögöttünk magasló sziklák miatt, adrenalin dús élmények is vannak bőven.

 

Hajókázás a Cetina folyón

A Cetina folyón, a híd után kirándulóhajók várakoznak. Ezekkel a hajókkal felvisznek a Cetina kanyargós kanyonján egy régi malomhoz. Amikor kiköt a hajónk, már teljesen összeszűkül a Cetina. Ez az utolsó rész, ami nagyobb kirándulóhajóval még biztonságosan megközelíthető. Feljebb már csak rafting kajakokkal közlekedhető. A pihenőállomáson egy régi malom, és egy étterem található. Nagyjából egy órát várakozik a kiránduló hajó, majd visszavisznek Omisba. Ez egy hangulatos, kalandos, fél napos program ahova akár kisgyerekkel is elmehetünk.

 

Zipline a Cetina felett

Mivel egy szűk kanyonban vagyunk, több helyen lehetőség van arra, hogy drótkötél pályán átszáguldjuk a Cetina oldalában vagy felette. Ha kéne egy kis extra adrenalin a nyaralásunkhoz, valamelyik pályát próbáljuk ki.

 

Via Ferrata a Fortica erődbe

Igen, Omisban igazi hegymászásra is lehetőség van. Van egy Via Ferrata mellyel a Fortica erődbe tudunk felmászni. Ha a Cetina folyó partján a heggyel szemben állunk, rögtön az első alagút után, a parkolóból indul az útvonal. Az alagút feletti gerinc visz fel a Fortica erődbe.

A horvátországi Omisban vezetett Via Ferrata túrákat szerveznek a hegy tetején található Fortica erődig
240 métert kell másznunk a Fortica erődig

A túra ingyenes, bárki saját felelősségére teljesítheti, de vezetett mászásokat is szerveznek. 400 méter a mászás hossza, mind e közben 240 métert mászunk felfele. A szervező szerint, nem kell semmilyen mászási előtapasztalat, 12 év feletti gyerekeket lehet felvinni és a teljes túra időtartalma 5-6 óra. Ha vezetett mászáson szeretnél részt venni, ezen a linken tudsz jelentkezni. Ha önerőből csinálnád meg a ferrátát, azt saját felelősségedre teheted meg, illetve ne feledd: megfelelő védőöltözet kötelező.

 

Rafting a Cetina folyón

Mivel egy hegyes, kalandos területen járunk, kiváló lehetőség, ha raftingolni, vagy canyoningozni szeretnénk. A rafting az amikor a vad folyón le kell evezni, a canyoningon pedig beöltöztetnek egy neoprén ruhába, adnak sisakot, úszómellényt és a vízeséseken kell lecsúszni.

Ha még mindig nem elég a programból Omisban raftingra és canyoningra is jelentkezhetünk
Raftingra és canyoningra is jelentkezhetünk

Mindkét program igazi adrenalinfröccs. A rafing túrák nagyjából jó 3 órásak, hiszen be kell öltözni, meg kell tanulni az alapvető evezéseket, illetve felvisznek a Cetina vad részeire. A canyoning szintén jó 3 óra. Itt is be kell öltözni, felvisznek a folyón és jön a bátorságpróba. Itt tudsz jelentkezni ezekre a programokra.

 

A környék felfedezése

Ha Omisban nyaralunk, számos fakultatív program közül válogathatunk. Vannak hajós, túrázós és városnézős programok is.

 

Split

Ha Omison nyaralunk, kötelező program a szomszédos Split óvárosának felfedezése. Amikor Omisra megérkeztünk, Spliten keresztül kellett haladni. Gondolom sietős volt az út, jó fáradt voltál, így egyik nap érdemes buszra ülni és Splittig visszautazni.

Ha Trogirban nyaralunk, Split óvárosa egy kötelező program lesz
Splitben a Diocletianus palotát mindenképpen nézzük meg

Split elsőszámú látnivalója a tengerparton található Diocletianus palota. Ez egy 1700 éves, római kori műemlék. Diocletianus császár építette magának nyugdíjas éveire, pihenő palotaként. A palota érdekessége, hogy Split közel 500 éven keresztül a Velencei Köztársaság része volt, így a római palotát, saját stílusukban átépítették. Ennek köszönhetően, Split óvárosa tele van zeg-zugos sikátorokkal, római oszlopokkal, erődökkel, velencei villákkal.

A szomszédos Splitbe is érdemes elmenni. Splitnek az óvárosa és a tengerparti sétánya, egyaránt nagyon szép.
Splitnek nemcsak az óvárosa, a tengerparti sétánya is nagyon szép

Splitnek nemcsak az óvárosa szép, de széles, hosszan elnyúló, tengerparti sétánya van. Hasonlít a trogiri sétányra, csak sokkal hosszabb, szélesebb és szerintem itt még a pálmák is magasabbak. Ha sietünk az előbb bemutatott Diocletianus palotát nézzük meg. Ha jobban ráérünk, sétáljunk végig a Riván vagyis a tengerparti sétányon, majd a sétány végén indul egy kis út melyen az öböl nyugati oldalán található Marjan hegyre is fel tudunk menni. Nagyon szép képeket csinálhatunk innen Split óvárosáról.

 

A Brac sziget

Nagyon sok hajós kirándulás indul a Brac szigetre is. A szigeten a boli Aranyszarv strand (horvátul: Zlatni rat) az első számú látnivaló. Ha Omisban nyaralunk, az Aranyszarv strandra is menjünk el, hiszen

ez Közép-Dalmácia legszebb strandja.

Kétféleképpen juthatunk el erre a strandra: vagy befizetünk egy ilyen hajós kirándulásra Omisban, vagy Splitből átkompozunk. Mind a két programot egyaránt javaslom. A hajós program: pihentető, az autós program: izgalmas.

Egy Trogir nyaralás alatt a brac szigeti Aranyszarv strandot is próbáljuk ki
A brac szigeti Aranyszarv strandot is próbáljuk ki

A Brac szigetet kocsival úgy tudjuk megközelíteni, hogy levezetünk Splittig, majd Supetarba átkompozunk. Ha kocsival átérkeztünk Supetarba, a kikötőtől induló 113-as úton érjük el Bolt. Nem lehet eltéveszteni az utat. Ahogy kihajtunk a kompról, egyenesen haladjunk tovább a főúton. Lesz egy körforgalom a Lidl előtt, itt már ki van írva Bol.

A Brac szigeten pedig a Blaca kolostort érdemes felkeresni
Nagyon izgalmas kirándulás a Blaca kolostor felfedezése

Ha a főúton haladunk érdemes útközben megnézni még a Blaca kolostort illetve a Vidova Gora nevű csúcsot. Ez a két hely, pontosan útba esik Bol felé. A Blaca kolostorhoz egy erdei úton, kicsit sétálni kell. Egy sziklafal előtt található a kolostor ami ugyanolyan mészkőből épült, mint a mögötte álló szikla. Nagyon érdekes látvány, olyan mint egy picike városállam. Igazából, ahogy a neve is mutatja: egy gazdálkodó kolostorról van szó.

Horvátországban a Brac szigeten a Vidova gora csúcsról, az egész Közép-Dalmát szigetvilág belátható
A Vidova gora csúcsról az egész Közép-Dalmát szigetvilág belátható

Ha megnéztük a Blaca kolostort, autózzunk fel a horvát szigetvilág legmagasabb csúcsára a Vidova Gorára. Innen jól belátható az egész Közép-Dalmát szigetvilág. Pont a lábunk előtt fekszik a boli Aranyszarv, ahova most lecsurgunk.

Kavicsos, közepesen lassan mélyül és hatalmas hullámok vannak a Zlatni rat strandon Horvátországban a Brac szigeten
Közepesen gyorsan mélyül a Zlatni rat és hatalmas hullámok vannak itt

Az Aranyszarv strand egy közepesen gyorsan mélyülő, kavicsos strand. A különlegessége az, hogy ellentétes tengeri áramlatok találkoznak itt, így alakult ki ez a kavicsos földnyelv. Az Aranyszarv a mai napig mozog attól függően, éppen melyik tengeri áramlat az erősebb. A gyakorlatban annyit fogunk ebből érezni, hogy kellemes szeles a strand és jó nagy hullámok vannak. Ha kistrandoltuk magunkat, ugyanezen a 113-as úton menjünk vissza Supetarba, kompozzunk át Splitbe és vezessünk vissza a szálláshelyünkre. Nagyon izgalmas egy ilyen autós program is. Ha én Omisban nyaralnék, lehet inkább kocsival fedezném fel a Brac szigetet.

 

Makarska

Omistól mintegy jó félórás vezetésre fekszik Makarska. Míg Omison elsősorban a homokos strandok a jellemzők, addig Makarskán csodaszép, kavicsos strandokat találunk. A napunkat a város előtti sétány felfedezésével kezdjük, majd sétáljunk át a szemközti Szent Péter-félszigetre, végül vegyünk egy pizzát, egy nagy hűvös limonádét és költözzünk be a Velika Plaza nevű strandra.

Kristálytiszta vízzel rendelkezik Makarska strandja
Ezen a hatalmas strandon fürödhetünk

Makarska strandja majd egy kilométer hosszan ível az északi irányba. A parton napágyakat bérelhetünk, van SUP, vízi bicikli kölcsönzési lehetőség, vízi ugrálóvár és hatalmas hullámok. Töltsük az egész napunk Makarskán, elég csak este visszatérni Omisba.

 

Sokat ismételt kérdések

Milyen messze van Omis?

Omis Budapesttől 780 kilométerre fekszik, vagyis nagyjából 8 óra alatt le lehet érni. A letenyei határtól 570 km van még hátra, ami nagyjából 5,5 óra. Részletes útvonal itt »

Hol foglaljak szállást?

  • Olcsó apartman a Ducei homokos strand mögött 48e Ft, 6 főre (link)
  • 4* wellness hotel a homokos strand mögött 33e Ft reggelivel (link)
  • Jakuzzis mobilház rögtön a homokos strandon 52e Ft, 4 főre (link)
  • Szállás árak összehasonlítása (link)

Mennyi az autópályadíj Omisig?

24 euró

Milyen strandok vannak Omisnál?

Omisnál két hatalmas, kifejezetten kisgyerekes, homokos tengerpart található. A környező településeken találunk köves, sziklás strandokat. Látnivalók & strandok részletesen itt »

Kövess közösségi oldalainkon is!