×

Horvátország régiónként

Horvátország térképe

Horvátország

Horvátország a Magyarország irányából legkönnyebben elérhető tengerpart. A legközelebbi tengerpart Budapesttől mindössze 500, míg a letenyei határtól már csak 270 kilométerre fekszik. Sokan nemcsak nyaralni, hanem évente többször is visszatérnek Horvátországba pihenni.

 

 

Ismerd meg Horvátországot!

Nehéz egy ilyen szép, sőt csodálatos országról bármit is írni, főként felvezetni. Úgy gondolom, majd minden magyar ember találkozott már Horvátország nevével. Sokan jártak már Horvátországban, sokan pedig ismerőseik, rokonjaik csillogó szemű beszámolóikból és fotóhegyeikből ismerhetik Horvátországot.

Horvátország déli részein hatalmas, dús pálmafák, landerek, aloe verák, kaktuszok vannak.
Ilyen hatalmas pálmafák és leanderek vannak Horvátország déli részein

Horvátország Magyarország délnyugati szomszédja. Területe 56 ezer km2, lakossága 4,1M fő. Nagyjából azt lehet mondani, fele akkora mint Magyarország. Horvátországban egyértelműen a tengerpart a legszebb. Képzel el a horvát tengerpart majdnem 2000 kilométer hosszú. Egészen pontosan 1777 kilométer hosszú,

és 1185 szigete van!

Én sem gondoltam volna.. Ha a szigetek partvonalait lemérjük, 4057 kilométerre jön ki. Mindent összevéve,

ha Horvátországban nyaralnál, 6000 kilométernyi tengerpartból választhatsz.

Igazából, szinte azt lehet mondani, bármerre is indulj el, mindenhol szép, mélykék a tenger vize, finomak a mediterrán ételek, s mindenhol szép tengerpartokat találhatunk.

 

Utazás

Horvátország autópálya rendszere jól kiépített. Dubrovnikot leszámítva, szinte mindenhova végig autópályán lejuthatunk. Csak az utolsó pár kilométereket kell a főúton megtenni. Magyarország irányából először az A4-es autópályán érkezünk meg Zágrábig. Zágrábtól indul az A1-es autópálya, mely Dalmácia irányába vezet tovább. Ha a Kvarner-öbölbe vagy az Isztriai-félszigetre tartunk, Karlovac után elhagyjuk az A1-es autópályát, s rátérünk az A6-osra. Ha az Isztriai-félsziget a célállomás, az A8-as illetve az A9-es szakaszokon haladunk tovább. Összességében azt lehet mondani, minden település biztonságosa és gyorsan megközelíthető.

 

Mit együnk Horvátországban?

Kezdjük a sort, rögtön a gyomrunkkal. A horvát és a magyar konyha között elég sok a hasonlóság, de sok ellentét is van. Hasonlóságot a húsos ételeknél találunk, lényeges különbséget, pedig a halas ételeknél. Lássuk, melyek a legnépszerűbb horvátországi ételek.

 

Csevap

Tapasztalataink szerint, a csevap a magyarok kedvence. A csevapot hamburgerhúsnak lehetne fordítani, annyi különbséggel, hogy

a horvátországi csevapcsicsa 3 féle húsból készül: 50%-a marha, 25-25% pedig sertés és bárány.

A horvátországi csevaphoz hagymát, ajvárt és sült krumplit szolgálnak fel. Egyszerűen imádom! Ha lisztérzékeny vagy mint én, nyugodtan kérjél csevapot.

Horvátországban a legnépszerűbb étel a csevep. Ez hamburgerhús hagymával és ajvárral.
Átlagos csevap ajvárral és hagymával

Sok helyen van pljeskavica is. Ez ugyanaz a hús, csak hatalmas húspogácsának egybesütve.

 

Tintahal

Tipikus horvátországi étel a tintahal. Nagyon-nagyon finom, imádom. Amikor nem voltam még lisztérzékeny, mindig rántott tintahalat kértem. Mostanra a grillezett tintahal marad. Nagyon szeretem, mert egy rendkívül könnyed étel. Ilyet nem nagyon eszel itthon. Javaslom próbáld ki!

A tintahalat mindenképpen kóstoljuk meg ha Horvátországban nyaralunk
Tipikus tengeri étel a tintahal

 

Ražnjići

Ez simán saslik, vagyis pálcikára tűzdelt hús, szalonnával, kis zöldséggel. Annyi különbség van itt, hogy Horvátországban az eredeti ražnjići, birkából készül. Bátran ajánlom, ez is gluténmentes.

Együnk Horvátországban! Ez a ražnjići és haltál
Ražnjići és haltál

 

Grill-mix

Ez vegyes hústál magyarul. A grill mix összetétele változó szokott lenni. Általában van benne kis csevap, 2 rúd ražnjići és sült kolbász, sült sertés, néhol sült csirke. Sült krumpli jár hozzá, hagymával, mustárral, ajvárral. Ha jót szeretnél enni, javaslom 2 személyes grill tálat kérjél.

Egy egész családnak elég a 2 személyes tál a Marul Konobában
A 2 személyes grill tálból az egész család jóllakhat

Ha ketten vagytok rá, az egy nagyon hosszú vacsora lesz. Ha gyerekekkel vagytok, bőven elég lesz az egész családnak, maximum a gyerekek kapnak még egy palacsintát.

Egy rendes két személyes grill tál, 2 vasgyúrónak, vagy 3 normál embernek elegendő..

 

Scampi

Scampi, vagyis garnélarák. Tipikus tengeri étel, viszont nem egy olcsó és nem is egy laktató étel. Igazából ilyen desszert jellegű étel, ettől nem laksz majd jól. Én amikor egyszer kipróbáltam, kértem utána egy csavapot is.

A scampit többféleképpen készítik el. Van scampi rizottó, scampi spagetti és grillezett scampi. A grillezett scampiról azt kell tudni, hogy a rákot egészben meggrillezik és a pincér úgy egészben viszi ki neked. Kapsz egy jó pár jelentkezőt. Először le kell törni a fejüket – mivel a farok részt esszük meg – majd a farkáról le kell pucolni a páncélt. A végén, ilyen kis pár centis, nagyon finom, omlós húst eszel meg. Nem mondom hogy nem finom, nagyon-nagyon drága desszertnek tökéletes.

 

Crni rižoto

Vagyis fekete rizottó. Ez egy ilyen rizses, majdnem teljesen fekete színű étel. Elsőre nem mondanám túl gusztusosnak, viszont tengeri étel és egészséges. Sötét, fekete színét, a tintahal tintájából kapja. Úgy készítik el, hogy a tintahal tintáját desszert borral összefőzik – sok helyen kis haldarabok is vannak az öntetben – majd a forró öntetet ráöntik a rizsre. Könnyen emészthető, egészséges, tengeri étel.

 

Előételek

Előételként sonka- vagy sajttálat érdemes kérni. Mindkettő jellegzetes helyi étel. Talán a szárított sonka – pršut – az ami különlegesség, egy magyar számára. Az előételhez kérjünk egy pálinkát, mely rakija horvátul.

Horvátországban a sajt és a szárított sonka tál az előétel
Előételként sajt vagy sonka tálat kérhetünk

 

Merre induljak el – északi vagy déli úticélt válasszak?

Sokszor látok olyan vitát, hogy egyesek szerint: Dalmácia az igazi tengerpart. Én ezzel így, nem teljesen értek egyet. Az igaz, hogy Dalmáciában – főként Közép és Dél-Dalmáciában – nagyon sok kisebb nagyobb sziget található, sok helyen teljesen mediterrán már az éghajlat, ezért sokkal színesebb minden, de az északi régiók is ugyanolyan szépek. Akárcsak a Krk szigetre gondolunk, de Rabon is teljesen mediterrán már a növényzet. Hatalmas pálmafák találhatók Rab óvárosa előtt és nyár elején is már kellemes langyosak a strandok. Ha még ennél is északabbra megyünk, Pulán, sőt még Rovinjban is találunk pálmafákat, igaz itt már leanderekkel, mediterrán fenyőkkel találkozunk leginkább.

Én az északi területeket azért szeretem, mert Budapesttől számított 5-6 órás vezetéssel, el lehet érni.

 

A Horvátországinfó foglald le a szállásod

 

Tipp északon: Rovinj és környéke

Ha Horvátország északi részére mennénk, Rovinjt javaslom. Szerintem ez a környék legszebb települése. Nekem legalábbis, az egyik kedvenc úticélom. Rovinj Budapesttől pontosan 600 kilométerre fekszik, vagyis jó 6 órás autóúttal könnyen elérhető. A város közel 500 éven át a Velencei Köztársasághoz tartozott, amit teljes mértékben visszaad Rovinj kinézete. Egyébként még ma is sok olasz él itt, akik életben tartják az olaszos hagyományokat, ezért sok utcanév olaszul is ki van írva.

Rovinjt mindenkinek javasoljuk
Rovinj az Észak-Adria ékköve, Horvátország egyik legszebb városa

Rovinj óvárosa egy kis félszigeten helyezkedik el. A többi horvátországi városhoz képest igen különös megjelenése van. Megszokhattunk már Dalmáciában, hogy minden ház nyers kőfallal rendelkezik és 2, maximum 3 szintes. Ezzel szemben Rovinjra a színes, girbe-gurba, sokszor 4-5 szintes épületek a jellemzők. Ennek magyarázata az, hogy a XVII. században egy pestisjárvány tombolt a környéken. Az emberek ide menekültek Rovinjba, ami akkor még csak egy sziget volt. A helyiket a házak tetejét lebontották és a 2-3 szintes épületekre, még kettőt ráépítettek.

Tulajdonképpen a pestis járványnak és a Velencei Köztársaságnak köszönheti Rovinj ezt a különös, romantikus megjelenését.

Ha Rovinjban szállást foglalnánk, olyan szállást érdemes keresni, ahonnan könnyen besétálhatunk az óvárosba, mert annyira szép. A környéken annyi látnivaló van, hogy egy egész hetes nyaralást kitölt, mire végigjárunk mindent. Felkereshetjük a környező városokat például Porecet, Novigradot, Umagot vagy akár a szlovéniai Pirant. Déli irányban Pulát és a Brijuni Nemzeti Parkot érdemes megnézni. A belső isztriai településeken is van bőven látnivaló, nézzük meg Motovunt és Humot, mely a világ legkisebb települése.

Rovinj szállás – Anica apartman

Egy szállást javasolnék az óvároshoz közel. Az Anica apartman pontosan Rovinj óvárosa előtt, a nagy parkoló magasságában fekszik. Egy kertvárosi részen található a családi ház, ahol igényesen felújított, 2-4 fős lakásokat bérelhetünk. Egy egyenes utcát kell lesétálnunk és Rovinj Főterére érünk ki (kb. 300 méter az óváros). Kiváló ár / érték arányú szálláshely. Előszezonban 22e Ft-ért, főszezonban 30e Ft-ért foglalhatunk apartmant. További infó, foglalás itt!

 

Egy másik isztriai opció: Medulin és Pula

Rovinj és környéke egy egész hetes nyaralást kitölt. Most Pulára illetve Medulinra látogatunk, melyek az Isztriai-félsziget legdélebbi részén találhatók. Ennek a környéknek a felfedezése, szintén egy egész nyaralásra elegendőek. Pula – illetve Medulin – Budapesttől 610 kilométerre fekszenek. Nagyjából ugyanannyi idő alatt érünk ide, mintha az előbb bemutatott Rovinjra mennénk. Pula a Római Birodalom egyik tartománya volt, így az óváros tele van római műemlékekkel. A legismertebb helyi látnivaló, a pulai amfiteátrum. Pula egy igazi nagyváros. Csak az óvárosban több napnyi látnivaló van. A helyi strandok kavicsosak.

Medulin Pulától 8 kilométerre fekszik. Egy hatalmas kiterjedésű, nagyon lassan mélyülő, kifejezetten kisgyerekes, homokos strand található itt. A helyi homokos strand több részből áll. Van olyan szakasza, mely tényleg végig homokos – szépen be tudtok rohanni mezítláb a vízbe – és van olyan része is, ahol a part eleje kicsit kavicsos. Habár homokos a Medulin-öböl alja, a kövek miatt, úszócipő használata javasolt.

Ilyen a homokos strand Medulinban. Még homokvárat is építhetsz!
A medulini egy igazi gyerekes, homokos strand Horvátországban.

 

Melyik települést válasszam?

Ha kisgyerekkel nyaralnál, egyértelműen Medulin az ideális választás. Itt csak ez a homokos strand található, sok-sok étteremmel és egy gyerekes vidámparkkal. Medulin még akkor jó választás, ha nem csinálnál semmi mást, csak a tengerparton pihennél. Itt nagyjából minden egy helyen van. Ha nagyobb gyerekkel, vagy gyerek nélkül nyaralnál és látni szeretnél, arra Pula lesz a megfelelő. Ahogy említettem, Pula óvárosa tele van római kori műemlékekkel, a Pula környéki kis félszigeteken, pedig középkori erődöket nézhetünk meg. A környéken érdemes még felkeresni a Brijuni Nemzeti Parkot illetve a Kamenjak-félszigetet, ahol jókat búvárkodhatunk.

Medulin szállás – Dora apartman

Medulinban a Dora apartmant javaslom. Ezt a homokos strandtól nagyjából 200 méterre találjuk. A legjobb ebben a szálláshelyben, hogy egy hatalmas medence tartozik az apartmanhoz, így nem kell mindig lemenni a tengerpartra. A másik ami nagyon jó, ha egy kicsit kényelmesen nyaralnánk, a foglalásunk mellé, reggelit is kérhetünk. Árak: 2024-ben 22e Ft a 2 fős, 29e Ft a 4-5 fős elő/utószezonban, 36e Ft a 2 fős, 44e Ft a 4-5 fős apartman főszezonban + 2e Ft / fő a reggeli. További infó, foglalás itt!

 

Krk – a legközelebbi sziget

A Krk sziget fekszik a legközelebb Magyarországhoz. Budapesttől csupán 500 kilométer, mire eléred a szigetet, vagyis jó 5-6 órás vezetéssel könnyen ideérünk. Egy elég nagy kiterjedésű szigetről van szó. Legalább egy egész hétre elegendő látnivaló van itt. Krk város a sziget központi települése. Itt találod a középkori jellegű Krk várat. Ezt mindenképpen nézzük meg, ha a Krk szigeten nyaralunk.

A legjobb strandot a Krk sziget déli végén, Baskán találod. Majdnem 2 kilométer hosszú ez a strand. Nagyon jól felszerelt. Számos étterem, büfé, fagyizó van a strand mögött, az épségünkre pedig úszómester vigyáz. A baskai Nagy strand, a horvátországi Kék zászlós strandok mintaképe.

Ha egyszer megérkezel Baskára, nem akarsz majd se máshova, se hazamenni.

Krk szállás – Nada apartman

Baskán a domboldalban fekszik ez az új építésű villaépület. Nagyon igényesen berendezett új, modern, 1-2 hálószobás, családi apartmanokat bérelhetünk itt. A Nagy strandot 8-10 perces sétával éred el. Ide a kutyusod is magaddal hozhatod. Árak: 2024-ben 32e Ft 2 főre, 38e Ft 4 főre elő/utószezonban; 36e Ft 2 főre, 46e Ft 4 főre főszezonban. További infó, foglalás itt!

Vrbnik Krk sziget s egyben Horvátország egyik legszebb települése
Vrbnik Krk sziget s egyben Horvátország egyik legszebb települése

A Krk szigeten Vrbniket mindenképpen nézzük meg. Ez egy nagyon hangulatos, igazi olaszos stílusú városka. Különlegessége, hogy egy sziklatömb tetejére épült. Vrbnik specialitása, hogy hatalmas szőlőültetvények vannak a város előtt. Ha boros ismerősünknek különös ajándékot vinnénk haza, a vrbniki Zathlina borból vigyünk. Vrbniktől északra fekszik a Soline-öböl. Ez pedig egy hatalmas kiterjedésű, nagyon lassan mélyülő, homokos öböl. Csecsemőkkel itt tudunk fürödni. Mivel a Krk sziget közel fekszik Magyarországhoz, így kiváló úticél ősszel és tavasszal is!

 

Rab – a homoksziget

Most egy olyan úticélhoz érkezünk, mely közel fekszik Magyarországhoz, nagyon sok itt a homokos tengerpart, nem egy túl nagy sziget, viszont egy kényelmes, tökéletes nyaraláshoz pontosan elegendő. A rab szigeti kompkikötő Budapesttől 540 kilométerre fekszik. Nagyon gyorsan le tudunk ide érni. Időben nagyjából annyi, mint az előző, vagyis a Krk sziget.

Egy hosszú félsziget helyezkedik el a csodaszép Rab város
Rab város, egy hosszú félszigeten helyezkedik el

A Rab sziget egy nagyon különös sziget. Amikor a komppal a sziget felé haladunk, hatalmas nyers, kopár sziklafalak fogadnak. Ahogy beérsz a szigetre és Rab város felé tartasz, folyamatosan megjelenik a növényzet, majd egy buja, zöld, mediterrán vidék tárul eléd. Ez azért van, mert az előzőekben látott magas sziklafalak, felfogják a hegyekből érkező hideg levegőket, s Rab sziget belső területén, egy mediterrán bioközösség alakult ki.

Horvátországban, a Rab szigeten több homokos strand közül válogathatunk.
Számos lassan mélyülő, homokos strand található a Rab szigeten

Itt Rabon is hatalmas pálmafákat találsz, ciripelő kabócákkal, hatalmas aloe vera növényekkel. A Rab szigeten csak Rab városnak van középkori stílusú óvárosa. Nagyon szép, kis sikátoros Rab. Ha egyszer megérkezel ide, órákat fogsz az óvárosban sétálgatni.

Nagyon sok homokos strand található a szigeten.

Rab városban, Loparon vagy Kamporon érdemes szállást foglalni. Ahogy az elején említettem, Rab egy nagyon szép, mediterrán és nyugis sziget. Vannak bőven hajós kirándulások, de itt nem tudsz órákat a különböző települések között vezetgetni. Itt simán csak pihenünk. :)

Rab szállás – Kampor apartman

A Rab sziget Horvátország egy olyan különös helye, ahol rögtön a homokos tengerparton is foglalhatunk szállást.

A Villas Kampor, Kampor falucska egy kis öblében rögtön a tengerparton fekszik. Ez egy nagyon tipp-top apartmanház, ahol 4-6 fős apartmanokat bérelhetünk. Hiába a tengerpart közelsége, egy hatalmas medence található a villa oldalában. Ez egy olyan hely, ahova ha megérkezel a családoddal, onnantól, minden csak Rólatok szól! Árak: 2024-ben 36e Ft elő/utószezonban, 68e Ft főszezonban 4 főre. További infó, foglalás itt!

 

A Zadar régió

Zadar és térsége a következő népszerű úticél. Zadar 630 kilométerre fekszik Budapesttől, vagyis olyan 6-7 óra alatt érünk le ide. Zadar 3000 éves történelemmel rendelkezik. A város eredetileg egy kis szigeten kezdett el kialakulni. A középkorban elfoglalta a Velencei Köztársaság, majd egy igazi vízi erőddé építették át Zadart. Annyira erősre sikeredett Zadar, hogy még a Török Birodalom sem tudta bevenni.

Zadar Horvátország egyik legismertebb városa
Zadar óvárosa egy kis szigetre épült

Itt Zadarban is foglalhatunk szállást. Azzal azonban érdemes tisztában lenni, hogy Zadar egy nagyváros, erőteljes az óváros forgalma, így ha nyugis helyen foglalunk szállást, akkor vagy kocsival, vagy busszal be kell jönnünk Zadar óvárosába. A Zadar régióban Ninnél, egy hatalmas kiterjedésű, nagyon lassan mélyülő, homokos strandot találunk. Ha kisgyerekkel utazunk, Ninben érdemes szállást foglalni.

Horvátországban a Zadar régióban Ninnél találunk, lassan mélyülő, homokos strandot
Ninnél találunk lassan mélyülő, gyerekes strandot a Zadar régióban

Ha Zadarban nyaralnánk Horvátországban – itt úgy mint az előző desztinációknál –egy egész hétnyi látnivaló van a környéken. Nézzük meg Zadart, Nint, Biogradot és a Pag szigetet. Hajós kirándulással a Telascica öblöt illetve a Kornati szigeteket fedezhetjük fel.

Zadarban a Hotel Donatban foglaljunk szállást
3 csillagos, tengerparti, All inclusive szálloda a Donat

Zadarban pedig a Hotel Donat, ami nagyon jó választás. A Borik városrészen található ez a hotel. 3 csillagos, tengerparti, All inculsive szállodáról van szó. Van reggeli, ebéd, vacsora és a medencénél, ingyen ihatsz bort / sört / üdítőt. Igazából, ha kifizeted a szállásköltséget, már csak a kirándulások ami plusz költség. Ha legközelebb visszajövök Zadarba, újra itt a Donatban foglalok majd szobát. Árak: 2024-ben elő/utószezonban 17e, főszezonban 37e Ft / fő / éj ártól találunk All inclusive ajánlatokat. További infó, foglalás itt!

 

Vodice

Utazzunk még egy kicsit délebbre, egészen Vodicéig. Vodicét már 670 kilométerre találod Budapesttől, vagyis jó 7 órás út, mire ide leérsz. Ez a térség már igazi mediterrán vidék, ennek megfelelően Vodice óvárosára a kopár, nyers házfalak és a sok-sok színes virág a jellemző. Vodice óvárosában nincsenek nevesített látnivalók. Itt igazából egy laza, virágos, strandolós, bulizós várost találunk. Vodice keleti partján található a Hangar strand. Ez egy nagyon hosszú, közepesen gyorsan mélyülő, kavicsos strand. A strandon rengeteg vízi sportolási lehetőség van. Több helyen van aquapark és egymást érik a háttérben az éttermek, fagyizók, tengerparti bárok.

Vodice egy olyan hely, ahol kényelmesen és komfortosan nyaralhatsz.

Vodice Horvátország egyik legnépszerűbb nyaralási célállomása
Vodice Észak-Dalmácia egyik legnépszerűbb turistaparadicsoma

Ezen a környéken – ahogy az előző úticéloknál is – egy egész hetet mozgalmasan eltölthetsz. Vodice előtt számos kisebb sziget található, melyre kis hajóval, vagy hajós kirándulással tudsz elmenni. A legjobb helyi látnivaló kétség kívül a Kornati Nemzeti Park. Legalább egy ilyen hajós kirándulásra fizessünk be. A legtöbb nagy hajós túrán, ebédet is kapunk. Vannak kis, privát túrák is. Ezeket vagy motorcsónakkal, vagy vitorlással szervezik. Ezek a kis hajós kirándulások, olyan pici eldugott öblökbe visznek el, ahova a nagy hajó nem fér be. Autóval a környéken Sibeniket és a Krka vízesést érdemes még megnézni.

 

Közép-Dalmácia

Véleményem szerint, Közép-Dalmácia Horvátország egyik legszebb vidéke. Ez már tényleg egy mediterrán terület. Itt már tényleg sokkal színesebb, sokkal dúsabb minden, mint északabbra. Közép-Dalmácia központja Split város. Ezt már 750 kilométerre találjuk Budapesttől, vagyis jó 7-8 óra, mire ide megérkezel. Érdemes ilyen hosszú utat bevállalni, mert itt vagy két hétnyi látnivaló van..

A Diocletianus palota központi, s legmagasabb épülete a Sveti Duje székesegyház.
A splitti Diocletianus palotát mindenképpen nézzük meg

Már Split önmagában egy külön látványosság. Közel 200 ezer főnyi lakosságával, ez Horvátország második legnagyobb városa. Minden út, közlekedési járat innen indul, s ide tér vissza. Ha a környéken nyaralunk, legalább egyszer érinteni fogjuk Splitet. Split már az ókortól kezdve lakott. Egy római tartomány volt. Különlegessége, a 3000 éves Diocletianus palota. Érdemes felfedezni a palota zegzugos utcáit, labirintus jellegű sikátorait.

Trogir Horvátország egyik legérdekesebb városa. Szintén egy kiváló nyaralási úticél.
Trogir óvárosa egy kis szigetre épült

Ha a Split régióban nyaralnánk, a szemközti Brac szigeten, vagy Trogirban érdemes szállást foglalni. Trogir a Split-öböl déli részén fekszik. Óvárosa egy kis szigetre épült és nagyon szép állapotban maradt meg. Könnyen elérjük innen Splitet, a Brac szigetet, illetve a Sibenik régiót. Splitttől délre fekszik Omis. Omis azért érdekes, mert két homokos strand található a város előtt. Ha kisgyerekkel nyaralnánk, itt érdemes szállást foglalni.

Horvátországban a Brac szigeten Bolnál található Közép Dalmácia legszebb strandja, az Aranyszarv strand
Brac sziget legszebb strandja a boli Aranyszarv

A Brac sziget egy hatalmas kiterjedésű sziget. Talán ez a legoptimálisabb választás. Számos kiváló strand található a szigeten és annyi érdekes hely, látványosság, hogy önmagában a Brac sziget, egy mozgalmas, látványos nyaralást kitölt. Brac déli oldalán található az Aranyszarv strand, mely Dalmácia legjobb strandja. Mind e mellett érdemes megnézni a szigeten a Blaca kolostort és a Vidova gora csúcsot is. Hajós kirándulással a Hvar szigetre, Makarskára illetve a bisovo szigeti Kék barlangba tudunk elmenni. Ha Közép-Dalmáciát választod, erről a nyaralásról sokat sztoriztok majd a későbbiekben.

Brac sziget szállás – Bluesun Velaris Resort

A Brac szigeten Supetar nyugati részén, egy nagyon jó szálláslehetőséget javasolnék. Egy fenyveses, árnyékos félszigeten egy hotel komplexum található. 4 hotel található egymás mellett. Az általunk javasolt Velaris Resort 3, míg a Villa Vela Luka, a Hotel Amor és a Waterman Resort 4-4 csillagos hotelek. A Velaris Resort egy nagyon jó ár / érték arányú hotel, ahol félpanziós ellátásra is be tudunk fizetni. Ha egyszer kifizettük a szállásdíjat, onnantól már csak a fakultatív programok ami plusz költség. Innen az egész Brac sziget, sőt a Split-öböl is könnyen felfedezhető. Árak: 2022-ben 13e Ft-tól reggelivel, 16e Ft-tól félpanzióval elő/utószezonban, 21e Ft-tól reggelivel, 25e Ft-tól félpanzióval főszezonban / fő. További infó, foglalás itt!

 

Dubrovnik

Dubrovnik Horvátország déli szegletében fekszik. Ha a horvát autópályán közelítjük meg, az közel 1000 kilométer. Bosznián keresztül is mehetünk, de nem gyorsabb arra sem. Jó 9-10 óra mire ide leérünk (majdnem 2x annyi ide az utazási idő, mint a Krk szigetre). Dubrovnik már egy igazán mediterrán vidéken fekszik. Hatalmas pálmafák, kaktuszok, aloe verák jellemzik a növényzetet.

Elképesztő látványt nyújt Dubrovnik látképe
Dubrovnik Horvátország déli erődje

A legnépszerűbb helyi látnivaló maga Dubrovnik város. Dubrovnik egy igazi ikonikus hely. Nagyon szép állapotban maradtak meg (lettek renoválva) az óváros műemlékei. Számos filmet forgattak itt, mint a Trónok harcát vagy a Csillagok Háborúját. Ha kedvünk van, akár itt Dubrovnikban is foglalhatunk szállást, de például Korcula vagy a Mljet sziget szintén jó választás. S ha már ennyire délre levezettünk, látogassunk el Mondenegróba is. Herceg Novi Dubrovniktól már csak 50 kilométer, Kotorig pedig 80 kilométert kell vezetni.

 

Mit vigyek a strandra?

A strandfelszerelés egy nagyon fontos kérdés. Az ideális az lenne, ha csak egy kis táska elég lenne a tengerpartra, viszont sok mindenre szükségünk lesz, amit nem akarunk minden egyes alkalommal a strandon megvenni.

Lássuk, hogy néz ki egy strandfelszerelés Horvátországban:

  1. üdítő, víz
  2. strand / napozószivacs
  3. nagy törülköző mindenkinek
  4. szendvics, vagy rágcsi
  5. naptej / napozókrém
  6. napszemüveg
  7. kalap / sapka
  8. felfújható matracok / pumpa
  9. búvármaszk
  10. úszócipő
  11. vízálló kamera
  12. gyerekeknek homokozókészlet

 

Horvátország kutyával

Egyre több olyan kérdést kapunk: Hol fürödhetek a kutyámmal együtt? Kutyás nyaralással kapcsolatban ami nagyon fontos:

Horvátország Kék zászlós strandjaira TILOS kutyát bevinni.

Vannak kijelölt strandok, itt is ki vannak téve a kutya tiltó táblák. Vannak strandok melyeket nem jelölnek, itt együtt fürödhetsz a kutyáddal. Végezetül, vannak kifejezetten kutyás strandok is. Ezeket a területeket, alapvetően a kutyáknak és a gazdiknak alakították ki.

Horvátország kutyával? Crikvenicát vagy a Rab szigetet válaszd!
Ha kutyával nyaralnál a Monty's Dog Beach & Barokat javaslom

Nagyon sok kutyás strand, simán kint van a város végében. Semmi nincs itt tulajdonképpen, csak egy kutyás strand tábla. Vannak olyan kutyás strandok, melyek jobban bent vannak a lakott területen. Ezeken a helyeken általában legalább egy csap / vagy kutyamosó van. Van néhány olyan strand is, mely lakott területen helyezkedik el.

Akár tengerparti baldachinos ágyat is bérelhetünk Horvátországban a Rab szigeten
Akár tengerparti baldachinos ágyat is bérelhetünk

Ha komfortosan strandolnál a kutyáddal, a Monty's dog beach & barokat javaslom. A Rab szigeten Banjolnál és Crikvenicán van ilyen strand. Ezeken a helyeken egy büfé található, kényelmes asztalok vannak ahol enni tudunk, a strandon pedig sima és hatalmas baldachinos napágyakat bérelhetünk. Ha nyáron a kutyáddal nyaralnál vagy Crikvenicát vagy a Rab szigetet érdemes választani!

Kutyás strandokról, itt olvashatsz bővebben!
Kutyás szállásokat, itt találsz!

 

Magyarországhoz közeli tengerpartok

A tapasztalatunk az, hogy sokan nemcsak nyaralási szándékkal, de egész évben hosszú hétvégés kirándulásra is leugornak Horvátországba. Magyarország irányából a legközelebbi sziget kétség kívül a Krk sziget. A Krk sziget ideális úticél akár egy egész hetes nyaralást szeretnénk itt eltölteni, vagy csak egy hétvégét. Ha csak rövidebb időre érkezünk Krk városban, Baskán vagy Vrbniken foglaljunk szállást. Krknek és Vrbniknek nagyon szép labirintus-szerű óvárosa van. Kellemes ez a két település, még kicsit szelesebb időben is.

 Ilyen szép tájakon túrázhatunk Baskán Horvátországban
Ilyen szép tájakon túrázhatunk Baskán

Baskán egy hatalmas strand található. Baskának is van egy pici sikátoros óvárosa. Baskát akkor javaslom, ha kirándulni szeretnél. A környező dombokban sok túraútvonal található. Akár végigmehetünk a hegygerincen, de ha keleti irányban indulunk el – arra amerre Baska óvárosa van – felfedezhetjük a további eldugott strandokat, sőt akár a Vela és Mala Luka öblökbe is átsétálhatunk. Ez mind-mind gyönyörű szép programlehetőség akár tavasszal, akár ősszel.

 

Magyar érdekeltségek

Ha egy nagyobb horvát tengerparti városban sétálgatunk, akkor a legtöbb ember otthonosan érzi magát. Ez nem csak azért van, mert minden ötödik turista magyar és halljuk a magyar szavakat, hanem azért, mert a történelmünk és a kultúránk hasonló, sok esetben azonos, közös. Sajnos csak kevesen vannak tisztában a magyar-horvát közös történelmünkkel, mert a történelem órán ezt nem tanították. Inkább csak annyi marad meg a diák fejében, a tanár bácsi, vagy néni, azt mondta, hogy

egykoron három tenger mosta Magyarország határait.

Igenám, ezek közül az egyik tenger az Adria volt. Arról, hogyan került magyar kézre Horvátország egyik előző cikkünkben lehet részletesebben olvasni.

A XI. századtól kezdve egészen az I. Világháború végéig Magyarország (a Magyar Korona) részét képezte Horvátország. Ha a tradicionális, angyalos, régi Magyarországi címert jobban megvizsgáljuk, akkor ott is felfedezhetjük ennek bizonyítékát. A bal oldalt fent látható kék alapon három arany leopárd, Dalmácia jelképe, a jobbra mellette látható vörös-fehér kockás rész, a Zágráb megye jelképe, a Dalmát címer alatt, a kék alapon sárga hatágú csillag és vörös-fehér zászló, pedig Szlavóniát jelképezi.

angyalos címer
A régi angyalos címer, a Budai vár lábánál

Sok értelmiségi horvát tisztában van azzal, hogy a magyarok sokat segítettek egykoron a horvátoknak. Sok támadástól óvták meg őket, harcoltak együtt magyarok és horvátok az aktuális ellenséggel szemben. Sok horvát látogat el Budapestre megnézni az egykori „birodalmi fővárost”. Gondoljunk csak bele, milyen érdekes lehet egy trogiri, vagy egy spliti lakos számára, ha feljön Budapestre, elsétál a Budai várhoz és a sikló alján meglátja a dalmát címerrel díszített régi magyar címert.

Nagyjából hasonló érzést vált ki belőlünk magyarokból az, amikor mondjuk Rijekában sétálunk és magyar feliratú műemlékeket látunk, vagy az amikor Zadarban felfedezzük Könyves Kálmán királyunk névjegyét. A kedvenc egykori IV. Béla királyunk pedig végigjárta az Adriát és majdnem mindenhol ott hagyta a kézjegyét. A Kvarner-öbölbeli Cres szigeten egy falut neveztek el róla, Trogirban őrzik a mai napig a koronázási palástját és Spitben a Sveti Duje dómban, Katalin lánya alussza örök álmát.

IV. Béla ide menekült
Ebbe a kis falucskába menekült IV. Béla királyunk a tatárjárás idején

Dubrovnikba került a török támadások után a Szent Jobb, és csak a XIX. században került vissza Magyarországra Budapestre, Mária Terézia kifejezett utasítására (a dubrovnikiak egyszerűen nem akarták visszaadni, úgy gondolták háborús ereklye). Szent László állkapcsának darabját, a mai napig a dubrovniki Ferences templomban őrzik. Akinek jó szeme van felfedezheti (de le már nem fényképezheti, mert tilos a fényképezés).

 

Hogyan spórolhatok Horvátországban?

  • Ár-összehasonlító weboldalon foglaljunk szállást.
  • Ne főszezonban nyaraljunk.
  • Figyeljük a kuna árfolyamát váltás környékén. Egy jóáras váltás illetve egy magasabb árfolyam közötti különbség – mondjuk 2 Ft különbség – 200 ezer forint beváltásánál, közel 10e forint pluszt / mínuszt jelent.
  • Kunát vigyünk, ne Eurót. Eurót is elfogadnak Horvátországban, de rosszul adnak vissza.
  • Használjunk bankkártyát! Ez az egyik legolcsóbb fizetési mód, ugyanis középárfolyamon vált a bank.
  • Még Magyarországon – de ne az autópályán – tankoljuk tele a kocsinkat, ugyanis Horvátországban közel 50 forinttal drágább a benzin.
  • Ha drága az útiköltség adjuk el az üres helyeket, vagy menjünk telekocsival (Bp-Rijeka útvonal kb 6500 ft).
  • Vigyünk pár napra elegendő konzervet, zacskós levest, hogy ne mindent ott kelljen megvenni.
  • Tegyünk be a kocsinkba egy rekesz ásványvizet, vagy vigyünk magunkkal teafüvet, mert Horvátországban a boltokban lényegesen drágább az ásványvíz (tudunk teát főzni amit lehűtve magunkkal tudunk vinni).
  • Kétszer nézzük át az úticsomagot, hogy ne kelljen lent minden otthon hagyott dolgot megvenni.

Programok, melyek érdekelhetnek

 

 

 

Ha kicsit olvasgatnál még, keresd fel a Horvátország homokos tengerpartjai, Horvátország legjobb strandjai, a Horvátország látnivalói, Szlovénia látnivalói, vagy a Magyarországhoz közeli látnivalók cikkeinket.

Kövess közösségi oldalainkon is!