×

Zadar történelme

Alapítói illír törzsek voltak ie. IV. században. Zadart több néven említették az idők során Idassa (görögül), Jadera (római), Zara volt a magyar és a velencei időkben. A Zara szóból ered a mostani Zadar név.

 

Ie. 59-ben római gyarmat lett Zadar. A római uralom alatt nyerte el Zadar a mostani városelrendezését. Ekkor épültek meg a főbb utcák, a főtér a fórummal és a Capitolummal. Az V. században a keleti gótok foglalták el a várost majd a VII. században a bizánci birodalom elfoglalta egész Dalmáciát és Zadart tette a tartomány központjává. A IX. században Donát püspök irányítása alá került a város. Uralkodása idején építették a Szentháromság nevű templomot. Ma ezt a templomot Szent Donát körtemplomnak hívják és egyben ez az építmény Zadar jelképe.

Könyves Kálmán A térségben 1105-ben jelent meg a Magyar Királyság, amikor Zadar segítséget kért Könyves Kálmántól a Velencei Köztársaság támadásai ellen. A várost sikeresen megvédte a Magyar Korona és Zadar önként hódolt be a Magyar Királyságnak, amiért évszázadokon át tartó teljes autonómiát kapott. A velencei-magyar háborúkban a Zadar mindig a magyar korona színei alatt harcolt.

A velencei háborúkban, 1346-ban Nagy Lajos mentő seregei nem voltak elég erősek és elvesztette Zadart. 1348-ban Nagy Lajos nyolc éves békét kötött a Velencei Köztársasággal. Ez idő alatt megerősítette dalmát szövetségeit. A nyolc év elteltével 1356-ban Nagy Lajos betör Olaszországba és megindul a Velencei Köztársaság ellen, azonban ezt a támadást visszaverték a velenceiek és visszakergették Nagy Lajost a tengerre. Nagy Lajos seregei a visszavonulásból támadásba kezdenek és kiűzték a velencei erőket a dalmát szigetvilágból. A Zadari békét 1358-ban írták alá a zadari Szent Ferenc templomban. Ezzel a Velencei Köztársaság lemondott az összes dalmát és Kvarner-öbölbeli szigetéről és egyben a Velencei Dózsét megillető horvát és dalmát hercegi címérről is. Zvonimir horvát király uralkodása után először szabadult fel minden horvát sziget a velencei uralom alól.

1409-ben Nápolyi László százezer dukáért eladta Zadart a Velencei Köztársaságnak. A XVI. és XVII. században a törökök folyamatosan támadják Zadart, azonban sosem tudták bevenni. Ezekben az időkben erősítették meg Zadart, egy igazi erődítménnyé alakították át a velenceiek.

A Velencei Köztársaság bukása után 1797-ben az Osztrák-Magyar Monarchiához került a város, majd Napóleon Franciaországhoz csatolta 1806-ban. A francia uralom 1813-ig tartott, végül Zadar visszakerült az osztrák irányítás alá.

A II. Világháborúban Olaszországhoz csatolják Zadart majd az újonnan megalakult szocialista állam Jugoszlávia része lett. 1991. szeptemberében szerb lázadók kereszttüzébe került Zadar. Az egész város és az óváros jelentős része elpusztult. Végül az igazi békét, szabadságot és függetlenséget csak az 1993-as esztendő hozta el a Zadar számára.

Vissza a Zadar főoldalra.

Kövess közösségi oldalainkon is!