×

Nin

Nin egy nagyon különös kisváros Horvátországban. Képzeld el, ez az egész terület egy kiszáradt folyó partja, így a környék tele van homokos strandokkal. A történelmi Nin óvárosa, egy lapos, kis szigeten található. Egykoron itt éltek a horvát királyok. Ismerjük meg jobban Nin történetét, strandjait, az ajánlott szállásokat és nyaraljunk a horvát királyok földjén!

 

 

Utazás

Javasolt útvonal: Nin autóval könnyen elérhető. Magyarország felől az M7-es autópályán a letenyei határátkelő után, ráhajtunk a horvát A4-es autópályára. Zágrábnál véget ér az A4-es autópálya. Zágrábtól az A1-es autópályán haladunk tovább, míg el nem érjük a Zadar 1-es lehajtót. Semmi mást nem kell csinálni az autópályán, Zágráb után egyenesen haladunk. Ha lejöttünk az autópályáról a Zadar 1-es lehajtón, jó 20 perces vezetéssel elérjük Nint. Nin busszal / vonattal: a Flixbusnak van közvetlen járata Zadarba (9500 Ft-tól vannak jegyek) onnan helyi járattal érjük el Nint.

 

Web, GPS adatok

Programok, címek, vásárlás Ninben

  • Nin óvárosa előtti parkoló (GPS)
  • Északi strand pakolója (GPS)
  • Kraljicina strand parkolója (GPS)
  • Kedvező árú étterem a város előtt (GPS)
  • Szent Miklós templom a város előtt (GPS)
  • Benzinkút (GPS)
  • Vásárlás: Plodnie szupermarket (GPS)
  • Zadar parkoló (GPS)
  • Pakolás a Kraljicina strandnál 4 euró
  • Utazás: autópálya díja 21,8 euró

 

Nyaraljunk Ninben!

Nin 15 kilométerrel Zadar felett található. Ahogy a bevezetőben utaltam rá, az egész Nin-félsziget egy egykori folyó hordalékára épült, így egy homokos, lapos területen járunk. Nin óvárosa egy kis, 500 méter átmérőjű szigeten helyezkedik el, mely szintén az agyagos lagúna, feltöltött földjének hordaléka.

Nin egy aprócska, bár annál szebb tengerparti falu.

Akkor javaslom, ha egy nyugis helyen nyaralnál a családoddal. Nincsenek itt kilométeres kipakolások, éttermek egymás hegyén-hátán, hatalmas játszóterek / vidámparkok. Itt egy nagyon kedves kisvárost találsz és sok-sok homokos strandot. Itt tényleg kipihenheted magad!

Nin Horvátországban egy homokos, lagúnás területen helyezkedik el
Nin egy lapos, homokos lagúnában helyezkedik el (slike: Nin TZ)

Ahogy Nin felé tartunk a főúton, rögtön az út mellett található az első helyi látnivaló. Ez nem más, mint a Szent Miklós templom (horvátul: crkve Sveti Nikola). Ez egy kora román kori szentély. A XI. század végéből, XII. század elejéből származik.

A Szent Miklós templom Nin előtt található
Nin előtt találjuk a Szent Milkós templomot, mely Horvátország egyik jelképe

Egy legenda tartozik a szentélyhez. Nin volt eredetileg a horvát királyok koronázó városa. A horvátok első királyát, Tomislav királyt is itt koronázták meg és itt is élt Ninben. Azért ezen a kis szigeten, mert 1105-ben Könyves Kálmán királyunk elfoglalta Zadart – majd teljes Dalmáciát – és a horvát királyok kiszorultak erre a kis szigetre. A legenda szerint hét horvát királyt koronáztak meg itt. Ma a Szent Miklós templom Horvátország egyik jelképe.

 

Nin óvárosa

Akár Zadar felől, akár az autópálya irányából érkezzünk, jól ki van táblázva Nin óvárosa. Vezessünk addig, míg meg nem látjuk az óváros előtti hidat, majd pontosan a híd előtt – a Branimir szobor előtt – hajtsunk jobbra. Itt található egy sorompós parkoló, itt érdemes megállni. Nin óvárosa egy mesterséges, feltöltött kis szigeten helyezkedik el. Nagyon lapos. A legmagasabb pontja mindössze 4 méter.

Branimir herceg őrzi Nin bejáratát Horvátországban
Az államalapító Branimir herceg őrzi Nint

Egy hatalmas szobor őrzi a hidat. Ő Branimir herceg. A IX. században élt, 879 és 892 között uralkodott. Az Ő nevéhez kötődik a kereszténység bevezetése és tulajdonképpen

Branimir herceg alapította meg Horvátországot 879. június 7-én.

Ma június 7-e, a horvát államalapítás ünnepe, Ninben pedig ez a nap a Város napja. A XVI. században épült az a kőhíd, mellyen keresztül érkezünk meg Nin óvárosába.

Szállás Nin homokos tengerpartján Horvátországban
Még az erkélyről is a tengert látjuk

Még mielőtt részletesebben megismernénk Nint, egy nagyon jó szálláslehetőséget javasolnék. Az északi homokos strand partján – a parttól a 2. házban – egy hatalmas, két hálószobás lakást bérelhetünk.

Foglaljunk apartmant Horvátország homokos tengerpartján

Egy új építésű családi házban, új és teljesen felszerelt lakásunk lesz. Még a gyerekeknek is külön szobájuk lesz. A lakáshoz két terasz tartozik. Egyik a strandra néz, másik a hátsó kertre. Nem is kell ennél jobb opció, ha korrekt áron Ninen nyaralnánk a családunkkal. Árak: 2024-ben 23e Ft elő/utószezonban; 58e Ft főszezonban, max 5 főre. További infó, foglalás itt!

Nin óvárosa egy kis szigetre épült
Nin Horvátország egyik legszebb városa

Visszatérve Nin óvárosához, ahogy átmegyünk a hídon, még most is jól látszódik az egykori városkapu és a várfal maradványa. Fényes, macskaköves utcák szelik végig Nin óvárosát. Az óváros kinézete teljesen vegyes. Megtalálhatók a középkori épületek és az újravakolt, színes házak is.

Horvátországban, Ninnél található a világ legkisebb katedrálisa
A világ legkisebb katedrálisa a nini Sveti Kriz (slike: Nin TZ)

Az óvárosban a Szent Kereszt katedrálist (crkva Sveti Kriza) érdemes megnézni. Ahol bejöttünk az óvárosba, egyenesen haladjunk tovább, majd a kereszteződésnél a jobb kéz felé eső, első jobb utcán haladjunk tovább. A szentély a kora keresztény időkben, a IX. század közepén épült. 7,80 méter hosszú, 7,60 méter széles, 8,20 méter magas, a falak pedig 57 cm szélesek.

Egyesek szerint, ez a világ legkisebb katedrálisa.

A Szent Kereszt katedrális szabadon látogatható, de mivel kora román kori, így belülről teljesen csupasz, vakolt falak fogadnak. Kívülről nagyon jó fotótéma.

 

A Horvátországinfó foglald le a szállásod

 

A sómúzeum

Nin látnivalói közé tartoznak a sómezők és a Sómúzeum is. Még mindig teljesen hagyományos módon termesztik a sót Ninnél. Tengervízzel elárasztják a mezőket, majd a víz a nagy melegben szépen elpárolog. Nyár közepére szép fehéren virít a tengervízből megmaradt só.

Hatalmas sópárló mezők vannak Ninnél
Nyáron a sótermesztés mesterségét is megnézhetjük (slike: Nin TZ)

Július közepétől indul a sóbetakarítási idő. Minden év augusztus elején rendezik meg a Sófesztivált, ahol megnézhetjük, hogyan történt a sótermesztés a középkorban. Érdemes betérni a Sómúzeumba is, mert sok érdekes csomagolású helyi sót vehetünk a szeretteinknek. Ha nem akarunk erre sokat költeni, menjünk be a helyi szupermarketbe és vegyünk sima, asztali kilós sót. Az ugyanolyan jó ajándék. (Mi amikor Horvátországban járunk, mindig hozunk pagi sót. Az minden Konzumban, Plodinében kapható.)

 

Mikorra érdemes egy Nin nyaralást tervezni?

  1. június 7-én van az Államalapítás ünnepe
  2. augusztus elején rendezik meg a Sófesztivált
  3. augusztus 25-én van a város védőszentjének napja

Ezeken az ünnepeken vannak a legnagyobb, leglátványosabb bulik.

 

Nin homokos strandjai

Két homokos strand öleli körbe Nin óvárosát. A város előtti földnyelven fekszik az északi strand, a Ždrijac. A Sómúzeum előtti tengerparti úton érjük el (rendesen ki van táblázva). Az út végén egy hatalmas pakoló található. Ha itt nem lenne hely, menjünk tovább az úton, forduljunk jobbra, ott biztosan lesz. A Ždrijac egy hosszú, homokos földnyelv. Mivel egy keskeny földnyelvről van szó, nincsenek itt fák, így árnyékolót mindenképpen hozzunk magunkkal. Jó lankásan mélyül itt a tenger és kellemes meleg. Szép hosszan be tudunk sétálni a vízbe, bent játszhatunk, hűsölhetünk.

Homokos strand Horvátországban Ninnél
Ilyen hatalmas, homokos tengerpartok vannak Ninnél (slike: Nin TZ)

A déli strand a Kraljičina plaža. Ehhez a strandhoz egy legenda tartozik:

Tomislav – az első horvát király – felesége híres volt szépségéről. Az itt található hosszú, homokos part volt a kedvence. Nevét is innen kapta: Kraljičina plaža vagyis a Királyné strandja.

Ennek a strandnak a megközelítése sem túl bonyolult. Nin főútján jól ki van táblázva a Kraljičina plaža. Ezt kell követni. A valóságban a főúton megkerüljük Nin városát, elkanyarodunk a kemping felé, majd rögtön a kemping után található a strand parkolója. Ez egy hatalmas, fizetős parkoló. Itt tudunk egyedül megállni, itt biztosan lesz szabad hely (GPS).

Lassan mélyülő, homokos tengerpart Ninnél
Egy lapos, homokos földnyelven járunk

Ahogy a strand felé haladunk, jól látható, hogy ez egy lankás, lapos, kicsit mocsaras földnyelv. Mivel bekúszik a tengervíz a szárazföldre, egy hídon keresztül érkezünk meg a strandra. A strand szemközti részén, előre telepített, szalmatetős, napágyas rész található. Ezek használatáért külön fizetni kell.

Minden kényelmünk meglesz a ninni strandokon
Minden kényelmünk meglesz Nin strandjain

Itt is elég lassan mélyül a tenger és végig homokos. Azért hozzátenném, hogy Nin homokos strandjai szerintem nem teljesen homokosak, kicsit kavicsosak. Az én lábamnak kellemetlen volt mezítláb a „homok”. Inkább apró, mikró kavicsosnak nevezném, minthogy homokosnak. Mindettől függetlenül, sokan mezítláb fürdenek. Minden komfortunk meglesz a strandon, hiszen van büfé, wc és tusolási lehetőség is.

A nini strandokon van büfé, wc és zuhanyzó is
Van büfé, wc és zuhanyzó is

A strand átellenes oldala, egy mocsaras terület. Ide is be tudunk menni, be tudjuk kenni magunkat a gyógyiszappal – ugyanúgy mint a Soline-öbölben – majd ha megszáradt az iszap, a tengerben le tudjuk mosni. Az itteni gyógyiszap is, ízületi betegségekre nagyon jó. Ha itt járunk, legalább a térdünket kenjük be jó vastagon.

Nin szállás – Apartment Village
Még medencénk is lesz!

Homokos strandhoz közeli medencés, családi apartmanokat bérelhetünk, az Apartment Village Ninben. Ez egy teljesen új építésű, zárt, modern új üdülőtelep, ahol 2 hálószobás, nagy családi apartmanokban nyaralhatunk.

Nin szállás – Apartment Village

Teljesen felszerelt mindegyik apartman. Az udvaron egy hatalmas medence, napozóágyak és grill is található, így akkor is kényelmesen nyaral a család, ha nem a tengerparton vagytok. A Kraljičina homokos strand és a legközelebbi bolt 5-5, Nin óvárosa pedig 10 perces sétával érhető el. Az Apartment Village Nin a kutyusod is szívesen látja. Árak: 2024-ben 39e Ft elő/utószezonban, 55e Ft főszezonban 4 főre naponta. Ez az egyik legjobb ár / érték arányú, családos szállás a környéken. További infó, foglalás itt!

 

Együnk!

Rögtön az óváros bejáratánál a híd előtt, a kereszteződésnél található egy hangulatos étterem. Burela a neve. Ez egy hangulatos, korrekt árú, családi étterem. Finom csevapot, halas ételeket, tengeri makarónit, tintahalat és akár polipot is ehetünk. Ide érdemes betérni.

Ha Ninben enni szeretnénk, a Burela étterembe térjünk be.
Ninben a Burela éttermet érdemes kipróbálni

 

Még szállások

  • Jasna apartman: Nin óvárosával szemben rögtön a tengerparton fekszik. 4 fős apartman 32.500, stúdió 22e Ft-tól bérelhető (link)!
  • Agava apartman: Igényesen berendezett, fiatalos 4 csillagos apartman az óváros előtt. 2 fős stúdió 27e Ft-tól, 4 fős családi apartman 31e Ft-tól (link)!
  • 15842-es apartman: Rögtön az északi strand partján fekvő, 2 csillagos családi apartman. 6 fős apartmant bérelhetünk napi 47e Ft-tól (link)!
  • 6149-es apartman: Az északi strandon, rögtön a tengerparton fekszik. 2 csillagos, 1 hálós, 3 fős kis családi apartmant bérelhetünk napi 36e Ft-tól (link)!

 

Bevásárlás

Ha Ninben nyaralunk, nem kell messzire mennünk, ha valami elfogyott. Rögtön a város végén található a Konzum, mellette a Tommy, pár méterrel odébb pedig egy Plodine élelmiszerbolt. A Komzum egy kisebb volt – olyan kisebb Lidl nagyságú – a Tommy illetve a Plodine az nagy hipermarket. A Tommy talán a legnagyobb. Itt minden szükséges élelmiszert megvehetünk.

Itt tudunk élelmiszert vásárolni Ninnél
Nin határában rögtön 3 élelmiszerbolt található

 

Történelem

Nin első lakói illír telepesek voltak az i.e. VII. században. A római hódoltság Nin városát is elérte és a Római Birodalom egy fontos kereskedelmi kikötőt épített ide. Ezekben az időkben 20 ezer ember élt itt. Az óvárosban még ma is felfedezhetők a római mozaikok és az egykori épületek, paloták romjai.

NinAz igazi fordulat a VII. században érkezett el, amikor horvátok települtek a környékre. A betelepülő horvát kolóniák annyira megerősödtek, hogy püspökséget alapítottak, majd az első horvát király, Tomislav is itt lakott. Nin lényegében annyira megerősödött, hogy a XIII. századig itt éltek a horvát királyok. A horvát királyi vonalba mi magyarok avatkoztunk be, amikor Könyves Kálmán királyunk a XI. század végén elfoglalta Zadart és egész Dalmáciát. A magyar királyok Dalmácia elfoglalása után rendre visszaadták a városoknak a szabadságot. Először 1205-ben II. András adományozott szabad királyi város jogot Ninnek (és a többi elfoglalt dalmát városnak), majd ezt megerősítette IV. Béla és I. Anjou Lajos is. Magyar oldalról a csorba 1409-ben keletkezett, amikor

Nápolyi László királyunk 100 ezer aranyért eladta egész Dalmáciát Velencének.

A velencei idők sem hoztak túl sok jót Ninnek, ugyanis megtámadta az egész térséget a Török Birodalom. Mivel Velence számára a közeli Zadar sokkal fontosabb volt, mint Nin, ezért Nint magára hagyták, lerombolták az épületeket és felégették a várost. Végül a török-velencei háborúkban Zadart egyszer sem tudták a törökök elfoglalni, Nint pedig minden alkalommal.

A Velencei Köztársaság bukása után visszaköltöztek a horvátok Ninre és újból meg akarták alapítani a tradicionális Nini püspökséget. Ezt a maláriajárvány akadályozta meg, mely teljesen kipusztította a lakosságot. Nin igazi fellendülése csak a II. világháború után indult el. Ekkor kezdték el helyreállítani a megsemmisült épületeket. A turisztikai célú beruházások még napjainkban is tartanak.

 

Nin kutyával

Nin kutyával is látogatható. Az északi – Ždrijac – és a nyugati – Kraljičina plaža – strandokra tilos kutyát bevinni! Zatonnál, a város végén van egy kijelölt kutyás strand. Mindettől függetlenül, nem jelzett strandon, olyan helyen, ahol nincs kutyatiltó tábla és nem zavarsz másokat, fürödhetsz a kutyáddal. Ninből akár Sabunike, akár Zukve felé indulsz el, találsz ilyen tengerpartot.

 

+1 korrekt apartman!

A Monika apartman Nin óvárosával szemben, egy kis dombtetőn található. Nagyon szép kilátásunk lesz az apartmanok teraszairól a tengerre és Nin óvárosára.

Nin szállás – Lujica apartman
Modern apartmanokat bérelhetünk, korrekt áron

Itt elsősorban 2 fős és nappaliban pótágyazható lakások közül tudunk válogatni. Innen a Kraljicina plaža homokos strandot gyalogosan is elérjük és az utcában található egy élelmiszer bolt is.

Nin szállás – Lujica apartman

Ezt a szálláshelyet azon Olvasóimnak javaslom, akik csendes körülmények között szeretnének nyaralni. Ez Ninnek olyan része, ami még nincs teljesen beépítve. Árak: 2024-ben 48e Ft-tól elő/utószezonban; 56e Ft-tól főszezonban tudunk apartmant bérelni. További árak, foglalás itt!

 

Érdekességek

Gyógyiszap

A strandok fejezetben utaltam már rá, hogy Ninnél gyógyiszap található. Ez a Királyné strand mellett húzódik. Hatékonyságát emberek ezrein tesztelték, melyet a Zadari Egészségügyi Intézmény ellenőrzött. Számos betegség ellen bizonyult hatékonynak, például: reuma, gerincferdülés, izomhúzódás, meddőség és különböző bőrbetegségek.

Júliusban és augusztusban kérhetünk gyógyiszap kezelést Ninben
Tudományosan igazolt a nini gyógyiszap jótékony hatása (slike: ZadarskiList)

A reumatológiai kezelés jellemzően 10-12 napig tart. A páciensek testét reggel bekenik gyógyiszappal, majd kifeküdnek napozni, hogy az iszap jól megszáradjon a testen, végül a meleg tengervízben lemossák a megszáradt iszapot. A legideálisabb hónapok a július és az augusztus, de június közepén is kellemes meleg már a tenger. A nini gyógyiszapot már a római telepesek is ismerték. Elvileg itt egy római fürdő volt.

 

Sótermelés

A régió fellendülését a sónak köszönheti. A természet drága ajándéka biztosítja a mai napig is a régió megélhetését. Minden adott a só kitermeléséhez: sok napfény és a különleges földrajzi adottság. Nem meglepő, hogy a Ninből származó só magas jódtartalmú és

a legjobbak között tartják számon egész Európában.

Valóban, ez nem csupán egy egyszerű tengeri só. Különlegességét a helyi klíma, az Adriai-tenger, a napsütés és a Velebit hegyekből érkező szél keverékének köszönheti.

Ha Ninben nyaralunk, vigyünk sót ajándékba
A világ egyik legjobb sója a nini só (slike: Nin TZ)

Magas jódtartalmához a petula nevű alga járul hozzá, így ez a természet által létrehozott só nemcsak remek ételízesítő, hanem az egészségre is jótékony hatással van. Ha különös ajándékot vinnénk a szeretteinknek, a nini só tökéletes lesz!

 

Madárvilág

A nini lápvidék nagyon fontos a veszélyeztetett és ritka fajok számára. Több mint 200 madárfaj élőhelye ez a terület. Az üledékes kőzetek lerakódása, a magas sótartalom, és a lankás lagúna mind kellettek ahhoz, hogy ez a különleges és változatos élőhely létrejöjjön. Számos különböző állatfaj él itt. A vízimadarak közül a legismertebbek: gólyatöcs, széki lile, kis kócsag és a jégmadár.

Rengeteg védett madár él a nini lagúnákban
Számos védett madarat megfigyelhetünk a nini lagúnákban (slike: Nin TZ)

Itt él továbbá a dél-európai fogasponty, ami akár 60-70 cm hosszúságúra is megnő. A fogasponty képes ebben a nagyon sós vízben is életben maradni, de inkább az édesvizeket kedveli. A kis sórák is kitűnően alkalmazkodott ehhez a sós vízhez. Érdekesség, hogy tojásait egy külső hártya védi, mely a kiszáradástól véd, így akár 10 évet is élhet a szárazföldön, de amint vízhez érnek az ikrák, a kis garnélarákok kikelnek.

 

Kirándulási lehetőségek

Zadar

Ha Ninben nyaralunk, az első számú helyi látnivaló Zadar óvárosának felfedezése lesz. Zadar Nintől csupán 15 kilométerre fekszik. Ha Zadart felkeressük, jó egy napos programmal számoljunk. Zadar eredetileg egy kis szigeten kezdett el kialakulni. A középkorban elfoglalta a Velencei Köztársaság, majd egy igazi vízi erőddé építették át Zadart. Annyira erősre sikeredett Zadar, hogy még a Török Birodalom sem tudta bevenni. Sok helyen még ma is látszódnak az eredeti várfalak, számos római és velencei műemlék maradt meg, illetve érdemes megnézni Zadar legfiatalabb látnivalóit is, úgy mint a Tengeri orgonát és a Nap köszöntését.

Zadar Horvátország egyik legismertebb városa
Zadar óvárosa egy kis szigetre épült

Ha megnéznénk Zadart, a Tengeri kapunál – a kompkikötőnél – érdemes leparkolni. Legalább 4-5 órára váltsunk parkolójegyet. Lesz Zadarban bőven látnivaló. Itt is fogunk ebédelni. A Főutcán sok fast food hamburgeres van, de számos étterem közül válogathatunk. Ha nem akarunk vagyonokat költeni az ebédre, a város déli részén található Trattoria Colosseumban együnk.

 

Telascica-öböl

Rengeteg Kornati kirándulással találkozunk majd a sétányon. A Kornati Nemzeti Park Horvátország egy féltett természeti kincse. Kint a nyílt tengeren, rengeteg apró szigetecske alkotja a Nemzeti Parkot. Mivel védett területről van szó, így itt nem lehet építkezni, nagyon tiszta itt az öblök és a tenger vize. Mivel a Kornati Nemzeti Park a szomszédos Sibenik régióban található, így a helyi Kornati túrák érintik a Kornati szigeteket, de elsősorban a Telascica-öblöt nézik meg.

Szintén kiváló látnivaló a Telascica öböl
A Telascica az Adria legvédettebb öble

A Telascica Natúrpark (tájvédelmi körzet) a Dugi sziget déli végén helyezkedik el. A Telascica-öböl bejáratától indul tulajdonképpen a Kornati Nemzeti Park. Visszatérve a Telascicához, 8 kilométer hosszan nyúlik be az öböl a Dugi szigetbe. 70 kilométernyi tengerpart, 5 kisebb öböl és 13 szigetecske teszi változatossá a Telascica Natúrparkot. Ez az öböl az Adria legvédettebb kikötője. Ha hajós kirándulásra befizetünk, nagy valószínűséggel itt köt majd ki a hajónk, s a Mir tóban frissülhetünk fel.

 

Pag városa

Egyik nap érdemes ellátogatni a Pag szigetre. Nintől Vrsi felé, majd Razanac irányába haladunk. Razanac előtt hajtunk rá arra az útra, mely a Pag szigetre bevisz (a Pag híd ingyenesen használható). Pagról azt kell tudni, hogy egész történelme alatt folyamatos csatározás ment azért, hova tartozzon. Alapvetően Rab sziget és Zadar csatározott érte. Ebbe a több száz éven keresztül tartó küzdelembe, beleszólt természetesen a Magyar Királyság, illetve a Velencei Köztársaság is. Pag ötször volt magyar kézen. Először III. Béla segítette ki, majd Nagy Lajos, utána Luxemburgi Zsigmond, végül 1403-ban Nápolyi László eladta egész Dalmáciát – ezzel együtt Pagot is – a velenceiknek. Ismételten magyar kézre, az Osztrák-Magyar Monarchia idejében került (a monarchiában a Rijekától induló rész a magyaroké volt).

Pag városa egy kopár vidéken fekszik
Egy ilyen kopár vidéken fekszik Pag városa

Pag város körül eredetileg egy hatalmas, erős várfal volt. Hasonlóan nézett ki, mint Dubrovnik vagy Korcula. A zadariakkal való csatározások során Pagot többször felgyújtották, így az eredeti várfalak ma már sajnos nem láthatók. Mindettől függetlenül Pag óvárosa, egész jó állapotban maradt meg.

Nagyon szép állapotban maradt meg Pag óvárosa. Érdemes felkeresni, ha a környéken nyaralunk!
Nagyon szép Pag óvárosa, érdemes felkeresni

Pag illetve a Pag sziget egy nagyon különös hely. Mivel lapos szigetről van szó, így könnyen átfújnak rajta a hideg, tengeri szelek. Ennek köszönhetően nincs itt dús, magas növényzet. Kopár az egész sziget. Pag városa is ilyen. Itt a kő az úr! Szánjunk egy napot Pagra, nézzük meg Pag városát és strandoljunk egyet Novalján. Nem fogjuk megbánni!

 

A Paklenica Nemzeti Park

Nin egy teljesen univerzális település, hiszen itt tengerparti programok mellett hegyvidékiekre is lehetőség van. Nin mögött húzódik a Velevit hegység, melyen idefele átjöttünk. Ha egy aranyos, szép kanyonba ellátogathatnánk, Nintől az autópálya, majd a Novidragsko more irányába tartsunk. Áthajtunk az autópálya alatt – ahol már ki van táblázva a N.P. Paklenica, Starigrad jelek – majd a tengerparti úton Starigrad település elején lesz a felhajtó a nemzeti park bejáratához. Parkolni a bejárat előtt, az út két oldalán lehet (ITT).

Ha Ninben nyaralunk, esőnapon, vagy délelőtti kirándulásként keressük fel a Paklenica kanyont
Esőnapon, vagy délelőtti kirándulásként keressük fel a Paklenica kanyont

A Paklenica kanyon, egy patak mellett elkacskaringózó, néhol lankás, másutt kicsit kaptatós, nagyon aranyos kis program. Sokszor hatalmas sziklafalak között haladunk majd. Szandálban vagy sportcipőben érkezzünk. Nagyon fárasztó lesz ha papucsban vagyunk. Az út mellett több büfé is található, de ivóvizet mindenképpen hozzunk magunkkal. A teljes Paklenica kanyon 600 méterig megy fel, majd innen kis ösvényeken, 1757 méterig lehet felmászni. Már a 600 méteren található menedékházakig is bakancs illetve túrabot szükséges. Ha nyáron kirándulni jönnénk, a magas sziklafalak utánig érdemes felmászni (a Manita peć barlang elágazásáig). Onnantól egy lankás túraút megy tovább, majd elkezd emelkedni és köves lesz az út. Onnantól már zárt cipő javasolt. Összességében a Paklenica kanyon rossz idő, vagy délelőtti programnak javasolt. Ha megnéztük a kanyon legszebb részét, a nap másik felében strandoljunk Starigradon.

 

Ha minőségi szállást keresel…

Ha egy olyan helyen nyaralnál, ahol minden csak rólad szól, a Villa Kulat javaslom. Ezt a Nin város melletti, Sabunike tengerpartján találod. Rögtön a tengerparton vagyunk, egy pici dombon. Csak le kell menned a lépcsőkön és ott a homokos strand. Ami itt található homokos strand, az a Nin várostól induló Kraljičina plaža folytatása. Gyakorlatilag ugyanolyan homokos, mint az eleje.

Nin szállás – Villa Kula
Ha minőségi szállást keresel, nézd meg a Villa Kula ajánlatait!

Ha egyszer megérkezel ide, s lezárod a kocsid, akár napokig ki sem kell mozdulnod. Láthatod, hogy pontosan a villa előtt fekszik a tenger. Ha kedved van lesétálhattok a tengerpartra fürödni, de ha kicsit relaxálnál, a villának is van medencéje.

Nin szállás – Villa Kula

Fent a napozó teraszon grill is van, így gyorsan kisüthetsz egy csevapot. Igazából ha jól bepakolsz, ténylegesen lesz 2-3-4 napod, míg nem kell autóba ülnöd. Mivel nem kell autóba ülnöd, nincsenek parkolási díjak. Ebédelni vagy lemehetsz a tengerparti büfébe, vagy kisüttök egy csevapot. A Villa Kula egy kényelmes és megfizethető nyaralási lehetőség. Árak: 23.500 forinttól találsz itt 4 fős, családi apartmanokat. További infó, foglalás itt!

 

Összességében elmondható, hogy Nin egy kiváló nyaralási úticél. Mivel viszonylag kevés a nyüzsi a városban, így elsősorban a csendes, nyugodt családi nyaralásokhoz javasoljuk. Az egész környéknek speciális klímája van. Egy lapos területről van szó, melyet nyugatról a nyílt tenger, keletről pedig a Velebit hegység határol. A Velebit nyáron hűsítő szellővel teszi kellemessé a nagy kánikulát, télen viszont felfogja a szárazföld felől érkező hidegfrontokat. Ennek köszönhetően Nin nyaraláson túl, tavaszi és őszi kirándulásokra is tökéletes választás.

Nint szívesen javaslom minden Olvasómnak, legyen akár ez az első horvátországi nyaralásod, vagy csak visszatérnél egy régen látott helyre.

 

Sokat ismételt kérdések

Milyen messze van Nin?

Nin Budapesttől 630 kilométerre fekszik, vagyis nagyjából 6-7 óra alatt le lehet érni. A letenyei határtól 407 km van még hátra, ami nagyjából 4 óra. Részletes útvonal itt »

Hol foglaljak szállást?

  • 2-4 fős apartman rögtön az óváros előtt 25e Ft-tól (link)
  • 4 fős medencés apartman a homokos strand mögött 38e Ft-tól (link)
  • 4* villa tengerparti villa 33e Ft-tól (link)
  • Szállás árak összehasonlítása (link)

Mennyi az autópálya díja Ninig?

A Zadar 1-es lehajtón hagyjuk el az autópályát. Díja: 21,8 euro

Milyen strandok vannak Ninben?

Ninnél északi és déli irányban, homokos strandok vannak. Ez egy kifejezetten kisgyerekes úticél. A strandról azt azért tudni kell, hogy nem teljesen homokos, nagyon, nagyon apró kavicsos, így van akinek szúrja a lábát. Strandokról, látnivalókról további infó itt »

Kövess közösségi oldalainkon is!