×

A Losinj sziget történelme

A Cres-Losinj szigetegyüttes első lakott települése Lubenice volt. A szigetek irányítása az egyházi központból Osor városából történt. A rómaiak Apsorrus-ként ismerték Losinjt a Cres és Losinj szigetegyüttest pedig Apsirtides-ként. A római időkben kiásták a Losinj és Cres közötti természetes földgátat Orosnál és egy tengeri átjárót építettek, mivel az eredeti földgát a Dalmáciából Velencébe tartó borostyánkő útvonal kellős közepén volt.

 

Losinj a XIII. századig gyakorlatilag laktalannak mondható. Az első írásos emlékek 1280-ból származnak. Eleinte Losinj sziget központi települése Veli Losinj (Nagy Losinj) volt, az idő haladtával azonban Mail Losinj (Kis Losinj) túlnőtte Veli Losinjt és a sziget irányítása is átkerült Mali Losinjba. 1384-ben szerződést kötöttek a losinjiak az akkori kormányzó várossal a Cres szigeti Osorral, hogy Losinj saját irányítási hatáskört akar. Így került Losinj sziget irányítása Mali Losinjba.

A XVIII. és XIX. században a Velencei Birodalom fennhatósága alá került Losinj. Ebben a két évszázadban a kereskedelem és a hajógyártás fejlõdött leginkább. A Velencei Birodalom bukása után osztrák tartomány lett a sziget.

Az osztrák, pontosabban az osztrák-magyar monarchia idején virágzásnak indult Losinj. Hat hajógyár épült Mali Losinjban, Trieszt után a második legnagyobb kikötő lett az Adrián és egyben az osztrák-magyar haditengerészet egyik központja lett.

Mali Losinj az 1900-as években
Mali Losinj az osztrák időkben (F: ML.TZ.)

És, Mali Losinj 2000-es években
És ma

Az osztrákok érkezésével a turizmus is beindul. Az első turisták gyógyulni jöttek ide. Az első szálloda 1887-ben épült. 1892-ben az osztrák-magyar egészségügyi minisztérium gyógyhellyé nyilvánította Mali Losinjt. Losnj vált az egyik legkedveltebb nyaralási úticéllá az osztrák-magyar nemesség körében. Számos díszes villa és szálloda épült ebben az időben, hogy kiszolgálja az osztrák és a magyar nemeseket. 1905-ben a Cikat öbölben is szállodák épültek.

1919-ben a nagyszámú olasz lakos miatt Olaszországhoz csatolták. A második világháború után az új szocialista állam Jugoszlávia része lett Losinj (is). Az olasz lakosság nem akarta a szocialista életet ezért visszaköltözött Olaszországba. Jugoszlávia bukásával a kiköltözött olasz lakosság visszaköltözött Losinjba. Ma az olasz a sziget második nyelve.

Kövess közösségi oldalainkon is!