×

Zsinagóga – Dubrovnik látnivalói sorozat

Dubrovnik óvárosában található zsinagóga Európa 2. legrégebbi zsinagógája, melyet még ma is használnak. A helyi zsidó közösség tulajdonát képezi.

 

Az első írásos emlékek 1352-ből származnak, de jogi státuszát csak 1408-ban kapta meg. A Dubrovnik zsinagóga az óváros egy kis utcájában található. Szomszédos épülete a Tolentino család tulajdonában van, évszázadok óta ők a zsinagóga gondnokai.

A belső elrendezése különbözik más európai zsinagógáétól, számos felújításon esett át az évszázadok során, így különböző korok jegyeit hordozza magán. Többször is megrongálódott, először 1667-ben a nagy földrengés következtében, majd a II. világháború, végezetül az 1990-es horvátországi függetlenségi háború végzett komoly károkat benne. Ezeket a sérüléseket mára kijavították, így 1997-ben újra megnyitotta kapuit a látogatók előtt.

Dubrovnik Zsinagógája a Főtér mellett található
Dubrovnik Zsinagógája a Főtér mellett található

Egy kis történelem: miután 1492-ben kiüldözték Spanyolországból a zsidókat, keletnek indultak, majd csatlakoztak a független Dubrovnik zsidó közösségéhez. Sokan közülük selyem-, gyapjú-, bőr-és fűszerkereskedelemben vettek részt. A városban getó létesült, folyamatosan gyarapodott a közösség létszáma. 1546-ban a zsidók által lakott városrészt a „Zsidók utcá”-jának nevezték el. A velencei befolyásoltság alatt álló Dubrovnik városa zsidóüldözés következtében kénytelen volt betiltani a zsidók tevékenységét. 1808-ban a Napoleoni erők betörésével a zsidók végre elérték jogi egyenlőségüket, azonban ezt 1814-ben, mikor Dalmáciát az Osztrák Birodalomhoz csatolták, visszavonták. Az I. világháborút követően a hitközösség száma egyre jobban csökkent. A II. világháború üldöztetéseit itt is megszenvedték, a megmaradottak jelentős része emigrált és 1969-re má csak 69 fő maradt a városban. Zsinagógájuk mindezek ellenére működött. Az 1991-92-es tüzérségi támadás miatti tűzvész megrongálta a zsinagóga tetejét is. A helyreállítás óta múzeumként üzemel. Mivel kis közösségről van szó, a zsinagógának nincs saját rabbija, így zsidó ünnepeken vendég rabbi érkezik.

További műemlékeket a Dubrovnik látnivalói gyűjtőoldalon találunk.

Kövess közösségi oldalainkon is!